Koncert „Ta joj! Ta Lwów”


W sobotę, 22 lutego w Warszawie, w Sali Kombatanta „Centrum Szembeka” odbył się koncert pt. „Ta joj! Ta Lwów” zorganizowany przez „Akademię Pamięci Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych II Konspiracji” pod patronatem  Fundacji Armii Krajowej. Z recitalem wystąpił Grzegorz Kucharzewski – znakomity poeta, kompozytor i bard z Sejn (którego koncertu przedstawiciele MKH im. AK ZR mieli przyjemność wysłuchać już wcześniej, w czerwcu 2017 roku w Kryłatce koło Augustowa). Należy zaznaczyć, że Pan Grzegorz Kucharzewski interesuje się historią najnowszą, szczególnie II wojną światową oraz powojennymi losami kraju i Polaków na ziemiach Polski północno-wschodniej. W swoich utworach literackich sięga często do tematyki historycznej (Obława Augustowska, losy Żołnierzy Wyklętych). Należy do „Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku” oraz do „Związku Piłsudczyków RP”. Odznaczony został Medalem „Pro Patria” – przyznawanym za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz Srebrnym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach poezji śpiewanej.

Wśród licznie zaproszonych gości (m.in. prof. Wiesław Wysocki – członek Zarządu Głównego ŚZŻAK była również reprezentacja Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Nasz Klub reprezentowały: Pani Magdalena Jabłecka razem z córką Zuzią Jabłecką – uczennicą kl. VIc Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia: Zuzanna i Magdalena Jabłecka

Koncert – “Ta joj! Ta Lwów” – występ Grzegorza Kucharzewskiego

Link: https://www.youtube.com/watch?v=6YWDNBbJ9rY