Spotkanie w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego


Z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania, w niedzielę – 29 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i władz stolicy z weteranami walk o Warszawę w 1944 roku. Jest to tradycyjne spotkanie, na które zapraszani są wszyscy powstańcy warszawscy, harcerze, wolontariusze oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Wręczane są także, przyznawane przez prezydenta RP, odznaczenia państwowe. Niestety, liczba przybywających na obchody powstańców z roku na rok zmniejsza się – obecnie to około pięciuset Bohaterów Sierpnia 44′.

   Uroczystość rozpoczęła się w niedzielne południe od odegrania Mazurka Dąbrowskiego. W spotkaniu z powstańcami wziął udział Biskup Polowy WP Józef Guzdek. Wśród przybyłych gości byli m. in. Ewa Malinowska-Grupińska – przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, senator Anna Anders, Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN, prof. Leszek Żukowski – prezes ŚZŻAK, gen. dywizji pil. Jan Śliwka, gen. dywizji Adam Joks oraz gen. brygady Robert Głąb.

   Na początku do powstańców zwrócił się pełniący rolę gospodarza dyrektor muzeum Jan Ołdakowski, który stwierdził: „Jesteście przedstawicielami wyjątkowego pokolenia. W czasach najbardziej okrutnej wojny w historii pokazaliście, że można przeciwstawić się złu poprzez wierność wyznawanym wartościom. Wasza walka nie zakończyła się wraz z zakończeniem wojny. Walczyliście później dziesiątki lat o pamięć o Powstaniu Warszawskim”.

   Następnie Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia. Przyznał je dziewięciu powstańcom, a także 15 pracownikom i współpracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego oraz osobom krzewiącym pamięć o wydarzeniach sprzed 74 lat. Najwyższe z odznaczeń – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – otrzymał pośmiertnie poeta Krzysztof Kamil Baczyński ps. „Krzyś”, który jako żołnierz Batalionu „Parasol” Armii Krajowej poległ 4 sierpnia 1944 roku w pałacu Blanka przy ul. Senatorskiej.

   W swoim przemówieniu do zgromadzonych w Parku Wolności Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podkreślił: „Państwo walczyliście za wartości. Nie walczyliście z zemsty. To nie było najważniejsze przesłanie powstania warszawskiego. Przesłaniem była walka o wolność, było pragnienie wolnej ojczyzny i wolności jako takiej. I trzeba powiedzieć, że chociaż powstanie w sensie militarnym nie wygrało, nie odnieśliście wielkiego spektakularnego zwycięstwa, nie udało się wyzwolić Polski, to Warszawa w jakiejś swojej części była wolna przez 63 dni”.

   Z kolei Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podziękowała powstańcom w imieniu władz stolicy za to, co zrobili w 1944 r. Zwracając się do siedzących w pierwszych rzędach powstańców dodała: „Wasza godna podziwu postawa moralna, odwaga, hart, zapał, bohaterstwo i patriotyzm przeszły do legendy. Legendy tym cudowniejszej, że mamy jeszcze ten niezwykły przywilej obcować z Wami, słuchać Was i korzystać z Waszej mądrości”.

   Prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej powiedział: “Ta uroczystość to wielkie przeżycie dla kombatantów, ponieważ towarzyszą nam dziś najwyższe organy władz. Chciałbym bardzo podziękować za pamięć i wsparcie dla powstańców. (…) Czuje się tu specyficzną atmosferę tamtych dni – życzę aby trwała jak najdłużej”.

   Szczególnie poruszające było wystąpienie uczestniczki wydarzeń sprzed 74. lat Haliny Jędrzejewskiej, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Gdy wspominała dzień wybuchu powstania, wzruszenie momentami odbierało jej głos: „Kiedy 1 sierpnia 1944 r. przed godz. 17. biegłam ulicami Woli, spieszyłam się bardzo, bo było już późno i bałam się, że nie zdążę do punktu koncentracji naszego oddziału. I nagle oniemiałem, stanęłam zdumiona. Ulicą, którą biegłam, szedł młody mężczyzna z biało-czerwoną opaską na ramieniu i stenem na klatce piersiowej. Stałam, patrzyłam i nie wierzyłam, czy to naprawdę, czy to się już zaczyna. Na uliczkę, którą szłam, zaczęli wybiegać mieszkańcy tej dzielnicy. Śmiali się, tańczyli, śpiewali, ktoś zaintonował Hymn Narodowy. To było coś fantastycznego”.

   W spotkaniu 29 lipca w Parku Wolności wzięła również udział delegacja z naszego Klubu Międzyszkolnego im. Armii Krajowej. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości mogliśmy porozmawiać z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Było to dla nas niesamowite przeżycie i wspaniała lekcja historii. Tego typu spotkania mają charakter międzypokoleniowy i  sprawiają, że możemy wspólnie przeżywać oraz kultywować pamięć o jakże ważnym wydarzeniu z najnowszej historii Polski. Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego!!!

   Podczas wyjazdu grupą uczniów z Radzymina opiekowały się Panie: Agnieszka Tymińska, Katarzyna Urban i Edyta Kuźkowska.

   Za otrzymane zaproszenia dziękujemy Zarządowi Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Opr. Amelia Tymińska i Zuzanna Urban
Zdjęcia: Edyta Kuźkowska, Agnieszka Tymińska