Uroczystość na Placu Krasińskich w Warszawie


31 sierpnia, w przeddzień 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich została odprawiona Polowa Msza Święta w intencji poległych powstańców. W uroczystościach pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego uczestniczyli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, uczestnicy Powstania Warszawskiego, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, parlamentarzyści, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, przedstawiciele wojska i funkcjonariusze służb mundurowych, harcerze, młodzież biorąca udział w Kongresie Polonijnym i mieszkańcy stolicy.

   Podczas uroczystej Mszy Świętej homilię wygłosił J.E. ks. biskup Józef Guzdek – Biskup Polowy Wojska Polskiego. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że nasi przodkowie „…przenieśli Polskę w swoich sercach i umysłach po wzburzonym morzu dramatycznych wydarzeń związanych z II wojną światową i powojenną rzeczywistością”, a odnosząc się do uczestników powstania stwierdził: Chcemy przekazać wyrazy uznania i okazać wdzięczność tym, którzy latem 1944 roku polskie drzewo wolności podlewali własną krwią. (…) Oby już nigdy polskie drzewo wolności nie musiało być podlewane krwią żołnierzy i ludności cywilnej”.

  Po zakończeniu Mszy Świętej przed pomnikiem symbolizującym bohaterstwo powstańców warszawskich odbyły się okolicznościowe przemówienia i Apel Poległych.

   Przemawiając do licznie zgromadzonych na Placu Krasińskich Prezydent Andrzej Duda powiedział: Powstańcy chcieli wolności, bo tak było od pokoleń; bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa. (…) To dlatego mamy wolną Polskę, że zawsze w naszym narodzie byli tacy, którzy wierzyli, że ich wola jest silniejsza niż wola wroga.(…) I dlatego warto było stanąć do powstania warszawskiego, i dlatego warto było walczyć o wolność, i dlatego warto było czynić wszystko, aby zrzucić niemieckie okowy”.

   Przemawiali również: wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn, który zaapelował o opiekę nad grobami powstańców i  prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz–Waltz.

   Po odczytaniu Apelu Pamięci przez oficera Dowództwa Garnizonu Warszawa    i salwie honorowej Kompanii Reprezentacyjnej WP, przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego złożone zostały kwiaty.

   Uroczystość zakończył koncert pt. „Sierpniowa miłość”, który był opowieścią o miłości, pasji życia i nadziei młodych ludzi nazywanych często pokoleniem Kolumbów.

 Opr. i zdjęcia W. Kolatorski