Mieszkańcy Radzymina uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego


Gdy w boju padnę, o daj mi imię,
moja ty twarda, żołnierska ziemio
”.

Krzysztof Kamil Baczyński

Chwilą zadumy, Mszą Świętą w miejscowej Kolegiacie i złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej mieszkańcy „Miasta Cudu nad Wisłą” uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W środę, 1 sierpnia wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Św. w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego, którą odprawił proboszcz radzymińskiej parafii ks. Stanisław Popis. Podniosły charakter uroczystości podkreśliła obecność Sztandaru Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”, którego Poczet stanowiła młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Poczty Sztandarowe: Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus” oraz sztandary szkół z Gminy Radzymin. Ponadto Pani Edyta Baranowska – koordynator Klubu im. AK w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupnie przygotowała okolicznościową oprawę plastyczną przedstawiającą symbol radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej.

Punktualnie o godz. 17.00 (godz. „W” – rozpoczynająca wybuch Powstania Warszawskiego w 1944 roku) rozległ się dźwięk syren i ruch uliczny w całym mieście został na chwilę wstrzymany. Ustawione przed ołtarzem liczne Poczty Sztandarowe i wierni zgromadzeni w radzymińskiej świątyni oddali hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka napisano m.in.: „Dziś, wspominając tamte wydarzenia, chcemy oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, o naszą wolność. Przez 63 dni Powstańcy nieustępliwie zmagali się z Niemcami, bili się nie tylko o wolność, ale i o godność dla Warszawy. Bili się także o ducha narodu, którego nie dało się złamać przez lata okupacji”. 

Do wydarzeń sprzed 74 lat nawiązał w swoim kazaniu ks. Stanisław Popis, podkreślając doniosłość i znaczenie heroicznego zrywu mieszkańców stolicy w najnowszej historii naszego narodu. Ksiądz proboszcz wielokrotnie odwoływał się do postaw moralnych i patriotyzmu pokolenia, dla którego wolność Ojczyzny miała wymiar szczególny: „… Powstanie Warszawskie uświadamia nam współczesnym, jak wielką cenę trzeba było zapłacić za niepodległą Polskę”.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczniowie z Klubu im. AK wręczyli uczestnikom nabożeństwa przekazane przez senatora RP prof. Jana Żaryna antologie pt. „Powstanie Warszawskie w sieci historii”. Wielką pomoc w zdobyciu tej bardzo cennej publikacji okazała nam radna Sejmiku Mazowieckiego Pani Marzena Małek.

Następnie delegacja uczniów, nauczycieli i przyjaciół naszego Klubu udała się na Cmentarz Poległych, gdzie na grobie Żołnierzy AK złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze. Minutą ciszy wszyscy zgromadzeni na słynnej nekropolii oddali hołd i uczcili pamięć tysięcy uczestników Powstania Warszawskiego.

Odwiedziliśmy również i zapaliliśmy znicze na grobach radzymińskich Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”: ppor. Ryszarda Zacheji ps. „Sędziwoj”, ppor. Jana Wojciechowskiego ps. „Mały”, ppor. Zygmunta Zielińskiego ps. „Łątka” i ppor. Stanisława Wardaka ps. „Domino”.

Rocznicowe uroczystości często skłaniają do zadumy i refleksji nad przeszłością naszego narodu. Odwołując się do Powstania Warszawskiego przychodzą na myśl słowa słynnej pieśni powstańczej pt. „Marsza Mokotowa”, której fragment brzmi: „Nie grają nam surmy bojowe i werble do szturmu nie warczą”.

Walczyli wobec niewyobrażalnych bestialstw i poniżeń. Walczyli, gdyż chęć Wolności była silniejsza niż wszystkie przeciwności losu. Walczyli… bo tak nakazywał Honor.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w całej okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 45 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie poległo ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.  Ponadto zginęło ok. 180 tys. osób spośród ludności cywilnej. Po zakończeniu powstania Niemcy niemal całkowicie zrównali z ziemią „Miasto Nieujarzmione”.

Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego!!!

 Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia: Patrycja Borkowska, Grzegorz Jeleń