„Z dziejów Polski” – uroczysty apel w SP nr 2 w Słupnie


W poniedziałek, 9 marca w ramach ogólnonarodowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie odbył się  kolejny uroczysty apel zatytułowany „Z dziejów Polski: Katyń, Armia Krajowa, Żołnierze Niezłomni – Pamiętamy”.

Uroczystość nasza wpisuje się w ciąg historycznych obchodów „Roku dla Niepodległej”, gdyż, żołnierze Wojska Polskiego w wojnie obronnej  1939 roku  bronili Polski wolnej i niepodległej , która odrodziła się zaledwie dwadzieścia lat wcześniej , żołnierze Armii Krajowej  walczyli o Nią z niemieckim  oraz sowieckim okupantem zaś Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni walczyli o  jej demokratyczny kształt z  przyniesionym na bagnetach Armii Czerwonej komunistycznym rządem. Spoiwem łączącym naszych bohaterów była głęboka miłość do Ojczyzny, wierność przysiędze wojskowej i wartościom, o które na przestrzeni wieków walczyli i ginęli przodkowie. Jedyną zaś winą to, że byli patriotami, że byli Polakami. 

Można powiedzieć, że celebrowanie tych rocznic stało się w  naszej szkole  już  wieloletnią tradycją. Uroczystość zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym uczniowie zrzeszeni w Międzyszkolnym Klubie Historycznym  im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej zaprezentowali  program słowno – muzyczny  „Z dziejów Polski: Katyń, Armia Krajowa, Żołnierze Niezłomni – pamiętamy” przeplatany  prelekcjami nauczyciela historii p. Grzegorza Jelenia. Ostatnim akordem naszej uroczystości było  uczczenie pamięci bohaterów  minutą ciszy i wspólne odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „Pierwszej Brygady”.  To nasz hołd dla Bohaterów, wiernych do końca, którzy poświęcili swoje życie   w  walce o najświętszą dla każdego Polaka wartość jaką jest wolność i suwerenna ojczyzna. Szkolna uroczystość stała się okazją do rozmów na temat patriotyzmu i dumy z bycia Polakami – co pięknie podsumowała pani dyrektor Barbara Moczulska.

Apel przygotowali uczniowie zrzeszeni w X Placówce “Michalina” MKH im. AK ZR pod opieką p. Anny Madoń i p. Grzegorza Jelenia oraz Chór Szkolny pod batutą p. Marzeny Mazur. Uzupełnieniem uroczystości była wystawa przygotowana przez uczniów  zrzeszonych w Klubie im. AK.

Cześć i Chwała Bohaterom!!!

Opr. i zdjęcia Grzegorz Jeleń