Msza Święta za Żołnierzy AK


Wieczorem, 14 lutego z okazji 78. rocznicy  utworzenia Armii Krajowej w kaplicy przy Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie została odprawiona Msza Święta w intencji śp. ppor. Ryszarda Zacheji ps. „Sędziwoj” (trzecia rocznica śmierci)  oraz za spokój duszy i wieczne zbawienie zmarłego niedawno płk. Mieczysława Chojnackiego „Młodzika” i radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”. Mszę Świętą koncelebrowali księża: proboszcz Parafii pw. Świętego Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski i ks. Łukasz Tarasiuk. 

W trakcie nabożeństwa głos zabrali: w imieniu starosty wołomińskiego Adama Lubiaka – członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Piotr Rembelski i prezes Okręgu Warszawa – Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki. Występujący w niezwykle pięknych słowach podkreślili znaczenie i potrzebę kultywowania tradycji Armii Krajowej.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy nabożeństwa, razem z Pocztem Sztandarowym Żołnierzy Obwodu AK „Rajski Ptak”, udali się na Cmentarz Poległych, gdzie odmówiono modlitwę, złożono kwiaty oraz zapalono znicze na zbiorowej mogile Żołnierzy Armii Krajowej. Krótką prelekcję poświęconą Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego wygłosił prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk.

Byliśmy również przy grobie śp. płk. Mieczysława Chojnackiego „Młodzika”. W tych wyjątkowych miejscach wspólnie uczciliśmy pamięć Bohaterów Armii Krajowej. Za udział w tym niezwykłym spotkaniu i wspólne uczczenie rocznicy powstania Armii Krajowej dziękujemy Uczniom, przedstawicielom władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, Pani dyr. Elżbiecie Jeleń, Rodzicom i Przyjaciołom naszego Klubu.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia Grzegorz Jeleń