Młodzi mieszkańcy Gminy Radzymin w hołdzie dla Niepodległej


Po 123 latach niewoli w końcu ziścił się sen Polaków o wolności. Z mroków okresu zaborczego, z wojennego i rewolucyjnego chaosu wyłaniała się Niepodległa Polska.

Atmosferę tamtych wyjątkowych chwil tak opisywał naoczny świadek Odrodzenia Rzeczypospolitej Jędrzej Moraczewski: „ Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Mie ma ich. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

Setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości godnie uczciły dzieci i młodzież radzymińskich szkół. To był dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci. W niedzielę, 11 listopada 2018 roku hala Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu zgromadziła wielu widzów, którzy przybyli obejrzeć widowisko historyczne zatytułowane: „Ballada o Tej, co nie zginęła” przygotowane przez uczniów 12 radzymińskich szkół, zrzeszonych w Międzyszkolnym Klubie Historycznym im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

Zgromadzeni w hali sportowej, która tego dnia stała się wspaniałą salą teatralną odbyli dziejową podróż od czasów, kiedy nasza ukochana Ojczyzna chyliła się ku upadkowi, po upragniony i tak długo oczekiwany Dzień Niepodległości. Kolejne sceny historyczne: „Sejm Rozbiorowy”, „Konstytucja 3 Maja” i „Przysięga Kościuszki na rynku w Krakowie” przeniosły zebranych w te odległe lata i pozwoliły przypomnieć sobie takie postacie historyczne jak Rejtan, Stańczyk, król Stanisław Poniatowski czy Tadeusz Kościuszko, zwłaszcza, że młodzi aktorzy zaprezentowali się we wspaniałych strojach z epoki.

Wielu wzruszeń zebranym i samym aktorom dostarczyły tańce narodowe. Obserwujący nasz spektakl nie kryli wzruszenia, gdy na sali zabrzmiały nostalgiczne dźwięki poloneza Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, a na scenę wyszli tancerze- urocze dziewczęta we wdzięcznych empirowych sukienkach i diademach na głowach oraz chłopcy w mundurach kościuszkowskich. Wiele precyzji i kunsztu wymagał od tancerzy kolejny taniec, a mianowicie mazur. To właśnie mazur w czasie zaborów obok poloneza stał się symbolem polskości. Był to taniec tańczony głównie przez szlachtę, dlatego też nasi młodzi tancerze przy skocznych dźwiękach muzyki wybiegli na deski sceny w strojach szlacheckich- popularnych kontuszach, które dodały tańczącym powagi i uroku.

W zamyśle przedstawienia było to, żeby przypomnieć nie tylko o wielkich polskich zrywach zbrojnych, które licznie zapisały się na kartach historii Polski, ale ukazać bardzo istotną rolę w kształtowaniu polskiego ducha narodowowyzwoleńczego, jaką odegrali wielcy Polacy związani z kulturą, sztuką i nauką. Dlatego przypomniano postacie wielkich polskich romantyków: Mickiewicza i Chopina, tak bardzo tęskniących za wolną Ojczyzną, w których postacie wcielili się nasi uczniowie. Istotne dla reżyserów przedstawienia było także to, że o wolną Polskę walczyli nie tylko mężczyźni, ale także kobiety, toteż zrealizowano film, będący scenką do wiersza Mickiewicza „Śmierć pułkownika”, do którego przygotowano komentarz w postaci recytacji wiersza.

Dwa kolejne filmy przywołały kolejno postać Marii Curie- Skłodowskiej, wielkiej polskiej noblistki, a także scenę „Pożegnanie powstańca”, do której komentarz słowny przypomniał zebranym udział w walkach powstańczych mieszkańców Ziemi Radzymińskiej. Przedstawienie nie osiągnęłoby zamierzonego celu, gdyby nie przywołano postaci naczelnika Józefa Piłsudskiego, który donośnym głosem wygłosił odezwę do żołnierzy polskich. Cały spektakl przeplatany był wymownymi opisami historycznymi i wzruszającymi piosenkami, wykonanymi przez uczniów szkół z Gminy Radzymin.

Prawie półtoragodzinne widowisko zakończyło się  radosnymi tańcami, którym towarzyszyło nagranie fajerwerków, a zwieńczeniem całości było wejście na scenę najmłodszego pokolenia- przedszkolaków z radzymińskich przedszkoli.

Spektakl, który przygotowywaliśmy blisko rok. Był wspaniałym zwieńczeniem trudu, jaki włożyli w jego przygotowanie i realizacje uczniowie i nauczyciele. Był także wspaniałą lekcją historii, która młodym wykonawcom i widzom przybliżyła niezwykle dramatyczną, ale jakże piękną historię naszej umęczonej wojnami, pożogą i niesprawiedliwością Ojczyzny.

Podziękowanie Zarządu i Rady Programowej Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. 

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Chcieliśmy gorąco podziękować za wsparcie i udział w widowisku artystycznym, które z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowali uczniowie z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. To niezmiernie ważne dla naszej lokalnej społeczności, że wieczorem 11 Listopada wspólnie cieszyliśmy się z rocznicy odzyskania Niepodległości.

W spektaklu pt. „Ballada o Tej, co nie zginęła” brali udział uczniowie z 12. szkół w Gminie Radzymin. Ponadto, aby wspólnie pozdrowić Niepodległą, wystąpiły dzieci z kilku przedszkoli w naszym mieście. Ogółem w przedstawieniu uczestniczyło prawie osiemdziesięciu uczniów i ponad dwudziestu przedszkolaków, czyli ok. 100 młodych wykonawców.

Reżyserem widowiska była Pani Iwona Jaworska, którą wspierali nauczyciele-koordynatorzy Klubu im. AK ze wszystkich szkół. Projekt zatytułowany: „Młodzi mieszkańcy Gminy Radzymin w hołdzie dla Niepodległej” był wyrazem naszej pamięci i szacunku dla kilku pokoleń Polaków walczących o wolna Ojczyznę.

Dziękujemy naszym Wspaniałym Uczniom za piękny i wzruszający spektakl, będący retrospekcją historyczną, ukazującą wysiłek naszych przodków w walce o Wolną Ojczyznę. Łzy wzruszenia licznie zgromadzonej widowni były najlepszym podziękowaniem za Wasz kunszt artystyczny, patriotyczną postawę i przywiązanie do wartości narodowych. Często podkreślamy, że dzieci i młodzież są chlubą Gminy Radzymin i jesteśmy bardzo dumni z tak znakomitych Wychowanków.

Dziękujemy Rodzicom za ogromną życzliwość oraz wsparcie w trakcie przygotowywania spektaklu. Zawsze mogliśmy liczyć na Państwa pomoc i zaangażowanie. Gratulujemy znakomitych efektów wychowawczych, gdyż postawa Państwa Dzieci jest efektem zasad wpajanych w domach rodzinnych. Jesteśmy zaszczyceni i pełni optymizmu, że możemy współpracować z tak Wspaniałymi Rodzicami.

Dziękujemy Dyrektorom szkół i przedszkoli, Nauczycielom i Wychowawcom zaangażowanym w przygotowanie przedstawienia.

Wyrażamy swoją wdzięczność władzom samorządowym Powiatu Wołomińskiego i Gminy Radzymin,  przedstawicielom różnych instytucji , m.in. Fundacji PKO Banku Polskiego , organizacji społecznych i wszystkim Osobom, których pomoc umożliwiła realizację projektu pt. „Młodzi mieszkańcy Gminy Radzymin w hołdzie dla Niepodległej”.

 

Opr. Iwona Jaworska, W. Kolatorski

Zdjęcia: Zbigniew Pachulski