„Niepodległa, Niepokorna” w szkole w Ciemnem


W piątek, 23 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem odbył się Wieczór Patriotyczny pod hasłem „Niepodległa, Niepokorna” z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą poprowadzoną przez ks. Łukasza Tarasiuka. W dalszej części mogliśmy zobaczyć uczniów naszej szkoły w przepięknej akademii przygotowanej pod opieką Pani Moniki Kowalik. Uczniowie inscenizacją, wierszem i piosenką poprowadzili przybyłych gości przez smutne lata zaborów, aż do dnia 11 Listopada 1918 roku. Inscenizacja przypomniała, jak trudna była droga Polaków do odzyskania niepodległości i jak wielu ofiar wymagała.

Podczas wieczoru wręczone zostały nagrody, w postaci dyplomów i upominków, laureatom konkursów: Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Niepodległa, Niepokorna”- przygotowanego przez p. Jadwigę Zalewską oraz szkolnego konkursu  „Jesienny wieniec” – przygotowanego przez p. Anetę Sakowską, zorganizowanych przez naszą szkołę z okazji Święta Niepodległości. Należy podkreślić, że konkursy objęte zostały Honorowym Patronatem Burmistrza Radzymina.

W dalszej części przedszkolaki oraz uczniowie zaprezentowali wiersze oraz piosenki patriotyczne, które mogliśmy wspólnie zaśpiewać.

Bardzo cieszy nas fakt, że z okazji Święta Niepodległości spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń funkcjonujących w naszej małej ojczyźnie. W wieczornicy wzięli udział uczniowie, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Swą obecnością zaszczycili nas również zaproszeni goście: Krzysztof Dobrzyniecki- wiceburmistrz Radzymina, Izabela Paciorek- wiceprzewodnicząca Rady Miasta Radzymina, Monika Sztuka-Brzezińska- radna Radzymina, Elżbieta Wołynko- radna Radzymina, Marzena Chwastek- sołtys wsi Stary Janków, Włodzimierz Stanisławski- sołtys wsi Nowy Janków, Krzysztof Czuba- dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Radzyminie, Wiesława Świeczak- dyrektor Szkoły Podstawowej w Nadmie, Barbara Moczulska- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie, Małgorzata Sieradzka – dyrektor Przedszkola nr 1 w Radzyminie, Władysław Kolatorski- prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, Anna Grzegorek- członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, Szkolna oraz Przedszkolna Rada Rodziców. Dziękujemy wszystkim za przybycie. Piątkowy wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci jako pełen wzruszeń.

Za organizację tego wieczoru serdecznie dziękuję: Pani Monice Sztuce-Brzezińskiej, Pani Marzenie Chwastek, Pani Karolinie Kasce, Szkolnej Radzie Rodziców. Przede wszystkim dziękuję nauczycielom za piękną dekorację oraz wspaniałe przygotowanie uczniów.

Opr. Marta Komsta – dyr. Szkoły w Ciemnem

i Monika Kowalik – koordynator MKH im. AK ZR 

Zdjęcia: Mateusz Wilkowski i Cezary Marczuk