Uczniowie z Gminy Radzymin „Śladami Niepodległej”


We wtorek, 27 listopada  ponad trzystuosobowa grupa uczniów, nauczycieli, rodziców i sympatyków Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej udała się na wspólny wyjazd pt. „Śladami Niepodległej”. Zgodnie z zamierzeniem organizatorów, wycieczka miała służyć integracji dzieci i młodzieży ze wszystkich dwunastu szkół w Gminie Radzymin, a jednocześnie miała wymiar patriotyczny i edukacyjny, czyli kultywowanie tradycji narodowej oraz poznawanie dziejów swojego regionu. Było to swoiste podsumowanie działań MKH im. AK ZR związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Należy podkreślić, że ogromną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia okazały nam władze samorządowe trzech gmin, z burmistrzami na czele: Radzymina – Krzysztofem Chacińskim, Ostrowi Mazowieckiej – Jerzym Bauerem i Łochowa – Robertem Gołaszewskim. Ponadto wspierali nas: prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki, wiceprezes Okręgu Warszawa-Wschód Wiesław Studziński i prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk.

Punktualnie o godz. 8.00 sześć autokarów wyruszyło z Radzymina w kierunku Ostrowi Mazowieckiej. Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i wspólnie z przewodnikami (w tym miejscu wielkie podziękowania dla Pani Karoliny Konrad-Ogonowskiej z Muzeum Dom Rodziny Pileckich za pomoc w organizacji i koordynacji naszego pobytu w Ostrowi) udaliśmy się do słynnych, zabytkowych „Jatek” i pod odsłonięty trzy lata temu Pomnik Żołnierzy Wyklętych, natomiast druga grupa oglądała w tym czasie w sali kinowej prezentację poświęconą historii i zabytkom Ostrowi Mazowieckiej.

Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz cywilnych mieszkańców Ziemi Ostrowskiej oddaliśmy hołd naszym Przodkom, którzy oddali życie za Wolną Ojczyznę.

Następnie wszyscy udali się na Cmentarz Parafialny w Ostrowi, gdzie miała miejsce uroczystość patriotyczna z udziałem proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Jana Okuła, księży z Radzymina: Krzysztofa Ziółkowskiego i Daniela Filipowicza oraz burmistrzów: Jerzego Bauera i Krzysztofa Chacińskiego.

Już wcześniej harcerze z Ostrowi Mazowieckiej, Radzymina i uczniowie z LO PUL w Wołominie zaciągnęli Warty Honorowe przy Mauzoleum i grobach Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Byli również przedstawiciele  Związku Piłsudczyków RP – Oddział Ostrów Mazowiecka.

Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” – z udziałem Pocztów Sztandarowych: Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK i radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” oraz  wspólnej Modlitwie, głos zabrali burmistrzowie miast. W swoich wystąpieniach Panowie: Jerzy Bauer i Krzysztof Chaciński nawiązali do 100. rocznicy odzyskania Niepodległości oraz potrzebie edukacji historycznej i patriotycznego wychowania młodzieży. Dziękując gospodarzom za wspaniała gościnność wręczyliśmy burmistrzowi Jerzemu Bauerowi i ks. prałatowi Janowi Okułowi książki poświęcone dziejom Radzymina i pamiątkowe albumy z wizyty Świętego Jana Pawła II w 1999 roku w „Mieście Cudu nad Wisłą”.

Po ponad dwóch godzinach pobytu w Ostrowi udaliśmy się do Ośrodka „Binduga” w Broku, gdzie odbyło się wielkie ognisko i wspólny posiłek. Uczniowie chętnie korzystali z możliwości zawarcia nowych, międzyszkolnych znajomości, a zaproszeni Goście dzielili się uwagami dotyczącymi wyjazdu i często podkreślali „… walor wychowawczy, edukacyjny i integracyjny tego typu przedsięwzięć”. Przy ognisku widać było, że spora różnica wieku między członkami Klubu im. AK nie stanowiła żadnego problemu. Uczniowie w przedziale wiekowym od 10 do 19 lat potrafili ze sobą rozmawiać i cieszyć się ze wspólnej obecności.

Ok. godz. 12.20 wyjechaliśmy do Łochowa, który stanowił ostatni cel naszej podróży „Śladami Niepodległej”. Dzięki uprzejmości Pani dyr. Aleksandry Latek-Mastalerz zwiedziliśmy wspaniały Pałac w Łochowie, a jedna z grup udała się do Sali Widowiskowo – Kinowej na przegląd filmów dokumentalnych.

Na zakończenie odbyło się spotkanie w Parku w Łochowie, gdzie towarzyszyli nam burmistrz miasta Robert Gołaszewski i ks. prałat Tadeusz Osiński – kapelan Okręgu AK Warszawa-Wschód. Delegacje uczniów i przedstawicieli Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod Pomnikami: Jana Ignacego Paderewskiego – jednego z twórców Odrodzonej Rzeczypospolitej  i Hieronima Piotrowskiego „Jura” – żołnierza AK i tzw. II konspiracji niepodległościowej, który poległ w styczniu 1947 roku w walce z funkcjonariuszami UB na terenie powiatu węgrowskiego.

Spotkanie przy Pomniku Jana Ignacego Paderewskiego stanowiło ostatni punkt naszego wyjazdu. Zabierając głos, nasi Przyjaciele z Łochowa: burmistrz Robert Gołaszewski i ks. Tadeusz Osiński powiedzieli wiele miłych słów pod adresem Klubu im. AK i zaprosili do kolejnych odwiedzin. Należy podkreślić, że zawsze chętnie przyjeżdżamy do gościnnego Łochowa i od kilku lat dzieci i młodzież z Radzymina uczestniczą w uroczystościach patriotycznych w Jerzyskach.

W drodze powrotnej do Radzymina odwiedziliśmy jeszcze grób naszego zmarłego w czerwcu br. Przyjaciela Śp. Andrzeja Wojciechowskiego. Wspólnie z Żoną i Córką zmarłego, a także w towarzystwie burmistrza Roberta Gołaszewskiego i prezesa Mirosława Widlickiego odmówiliśmy Modlitwę i zapaliliśmy znicze.

Wyjazd do Ostrowi Mazowieckiej i Łochowa miał na celu utrwalenie wśród uczniów – członków Międzyszkolnego Klubu AK poczucia dumy oraz szacunku dla wartości narodowych i patriotycznych. Po siedmiu wspólnie spędzonych godzinach uczniowie dopytywali… kiedy będzie następna taka wycieczka? To kolejny dowód, iż dzieci i młodzież z Gminy Radzymin potrafią i chcą ze sobą współpracować. Dobrze służy to wychowaniu patriotycznemu naszych uczniów i jest praktycznym urzeczywistnieniem słynnego powiedzenia kanclerza Jana Zamojskiego, iż: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Obserwując zachowanie oraz zaangażowanie uczniów podczas wyjazdu 27 listopada należy stwierdzić (jest to opinia wielu Gości biorących udział w wycieczce), że możemy być spokojni o edukację historyczną oraz wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży w Gminie Radzymin.

Za życzliwość, pomoc i wsparcie w zorganizowaniu wyjazdu chcieliśmy podziękować:

– władzom i pracownikom samorządowym Radzymina, Ostrowi Mazowieckiej i Łochowa,

– księżom: proboszczowi Parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. prałatowi dr. Janowi Okułowi, ks. prałatowi Tadeuszowi Osińskiemu – kapelanowi Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, ks. Krzysztofowi Ziółkowskiemu – proboszczowi Parafii pw. Świętego Jana Pawła II w Radzyminie i ks. Łukaszowi Tarasiukowi, ks. Danielowi Filipowiczowi z parafii pw.  Przemienienia Pańskiego w Radzyminie,

– przedstawicielom Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK i Towarzystwa Przyjaciół Radzymina,

– dyrektorom wszystkich dwunastu szkół w Gminie Radzymin,

– dyrektorom radzymińskich przedszkoli,

– Agnieszce Kaczyńskiej – dyr. Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie,

– Waldemarowi Bartosikowi – dyr. Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej,

– Alinie Rytelewskiej i Kazimierzowi Dudzie – przedstawicielom Związku Piłsudczyków RP –

  Oddział Ostrów Mazowiecka,

– Grażynie Dudzie – drużynowej 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni”,

– Bartoszowi Jaremu – drużynowemu 40 Ostrowskiej Drużyny Harcerskiej „Horyzont”,

– phm. Tomaszowi Godlewskiemu i harcerzom ze Szczepu 9 RDH i GZ „Labirynt”,

– harcerzom z Ostrowi Mazowieckiej i uczniom LO PUL w Wołominie,

– przedstawicielom Rady Programowej MKH im. AK ZR,

– rodzicom, nauczycielom i wychowawcom przedszkoli,

– Leszkowi Zychowi – za bezpieczny przejazd całej grupy,

– pracownikom Ośrodka „Binduga” w Broku,

– wszystkim zaproszonym Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Opr. W.Kolatorski

Zdjęcia: Grzegorz Jeleń, Zbigniew Pachulski, Cezary Marczuk