100. rocznica odzyskania Niepodległości w Radzyminie


Radzymin, to miasto szczególnie związane z naszą narodową historią walk o niepodległość i granice. Nic zatem dziwnego, że obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, miały tutaj wyjątkowy charakter.

Główne uroczystości, które odbyły się w niedzielę, 11 listopada zainaugurowało wspólne odśpiewanie hymnu państwowego na placu przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, gdzie zgromadził się tłum mieszkańców miasta i gminy Radzymin.

Wydarzenie było promowane w ramach ogólnopolskiego programu „Niepodległa.pl”. Radzyminiacy zaśpiewali hymn z akompaniamentem Radzymińskiej Orkiestry Dętej, a komendę „Do Hymnu” dał hm Tomasz Godlewski. Kilkaset osób wspólnie odśpiewało wszystkie cztery zwrotki hymnu.
Po tym wzruszającym momencie, zgromadzeni mieszkańcy mogli poczęstować się grochówką, przygotowaną przez harcerzy z 9 Hufca Radzymińskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych, a także podziwiać atrakcje konne, które zapewnili szwoleżerowie ze Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920. Zademonstrowali oni m.in. paradę konną w historycznych mundurach w barwach 201 Ochotniczego Pułku Szwoleżerów, można było również odbyć krótką przejażdżkę konną. Dla najmłodszych, obok koni atrakcją były także dwa wozy strażackie wraz z pokazem sprzętu pożarniczego, w tym najnowszy wóz marki MAN. (Pokaz był zorganizowany przez druhów z OSP Radzymin).

   O godzinie 13:00 w Kolegiacie Radzymińskiej rozpoczęła się Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył JE bp Marek Solarczyk. Przywołując wielkie nazwiska bohaterów walczących o wolność, którzy przeszli do naszej narodowej legendy, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej nawiązał w swej homilii także do wielkich zasług zwykłych, często bezimiennych Polaków, którzy wywalczyli niepodległość. – Polska to nasze wczoraj, nasze dziś i jutro przeżywane z całym oddaniem serca – podkreślił bp Marek Solarczyk, który po zakończeniu nabożeństwa pozostał w Radzyminie, aby wraz z mieszkańcami Miasta Cudu nad Wisłą świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Po wspólnej modlitwie, nastąpił przemarsz paradny pod pomnik Tadeusza Kościuszki, z udziałem ponad stu strażaków z jednostek OSP funkcjonujących na terenie gminy Radzymin. Pod nieobecność burmistrza Chacińskiego, przemówienie o historii i drodze do wolności wygłosił podczas apelu na radzymińskim rynku wiceburmistrz Radzymina Jarosław Grenda. W części oficjalnej wystąpili również: wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wołomińskiego kończącej się kadencji Halina Bonecka oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki: „W 1920 roku tu, na ziemi radzymińskiej nasi pradziadowie odparli nawałę bolszewicką, która zmierzała do podbicia całej Europy. Po kolejnych 20-tu latach nastało półwiecze, kiedy na ziemiach polskich krwawe żniwo zbierały dwa najstraszniejsze totalitaryzmy, jakie znał świat. To wszystko przetrwaliśmy i zwyciężyliśmy, dlatego że Rzeczpospolita jest wspólną rzeczą i sprawą wszystkich Polaków. Dlatego ten dzisiejszy dzień, świętujmy z radością ale i refleksją, że RP będzie trwała dopóki, dopóty będzie żył w nas duch narodu niepodzielnego. Szanujmy niepodległość i pamiętajmy, jak łatwo jest nas poróżnić i stracić niepodległość. Pamiętajmy ile krwi, potu i łez kosztuje odzyskanie tej niepodległości” – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej.

Uroczystość pod pomnikiem Kościuszki zakończyła jakże miła ceremonia, wręczenia burmistrzowskiego medalu „Primus Inter Pares”. Honorowe wyróżnienie im. J. Ochorowicza otrzymał płk Zbigniew Kuś – kapelmistrz Radzymińskiej Orkiestry Dętej i główny architekt jej krajowych i międzynarodowych sukcesów. Odznaczenie wręczyli wiceburmistrz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej, a okolicznościową laudację na cześć odznaczonego wygłosił dyrektor Biblioteki Publicznej Artur Laskowski.
Po ceremonii złożenia wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, z udziałem blisko trzydziestu oficjalnych delegacji zgromadzeni przemaszerowali pod gmach strażnicy OSP Radzymin, gdzie odbyła się ostatnia część oficjalnych uroczystości.

W obecności strażaków ze wszystkich jednostek OSP działających na terenie gminy Radzymin dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy na budynku OSP Radzymin, ku czci radzymińskich strażaków, a zarazem żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy pod wodzą Juliusza Dudzińskiego 10 XI 1918 r. dokonali rozbrojenia Niemców w Radzyminie, a następnie zabezpieczali mienie publiczne i aktywnie wspomagali formowanie się niepodległej, polskiej administracji miejskiej i powiatowej. W obecności ks. dziekana Stanisława Popisa aktu poświęcenia tablicy dokonał bp Marek Solarczyk. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes honorowy OSP Radzymin dh Tomasz Żmijewski, który przybliżył zgromadzonym życiorysy lokalnych bohaterów sprzed stu lat, m.in. życiorys Juliusza Dudzińskiego – późniejszego szwoleżera, bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., posła na Sejm II RP, bohatera Kampanii Wrześniowej 1939 r., poległego w obronie Lublina.

Uroczystość zwieńczyła ceremonia wręczenia pamiątkowych albumów strażackich prezesom wszystkich jednostek OSP z terenu gminy oraz zaproszonym gościom. Ostatnim akcentem było wspólne złożenie pod tablicą wiązanki kwiatów od strażaków i szwoleżerów, której dokonali przedstawiciele Zarządu OSP Radzymin i Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Opr. Rafał Lewandowski, Dominika Krzyżanowska-Kidała

Zdjęcia: W. Kolatorski