„Moja Niepodległość. Moje Święto. Mój Patriotyzm”


W piątek, 9 listopada grupa uczniów z naszego Klubu wzięła udział w nagraniu spotu filmowego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Czym jest patriotyzm? Czym jest dla mnie patriotyczna postawa? Jakie zachowania można nazwać patriotycznymi? Projekt Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery zatytułowany „Moja Niepodległość.  Moje Święto. Mój Patriotyzm” ma na celu upamiętnienie wydarzeń rocznicowych z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości odbywających się na terenie województwa mazowieckiego.

W nagraniu uczestniczyli uczniowie z kl. Ia, razem z wychowawczynią Panią Magdaleną Kotlarz z Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie i Olga Matera – uczennica Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie.

Jak mieszkańcy Radzymina witali w 1918 roku Niepodległość i jak bronili jej latem 1920 roku?. Na te i na inne pytania odpowiadał nam nauczyciel historii i prezes MKH im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej Pan Władysław Kolatorski. W trakcie nagrania odwiedziliśmy lądowisko papieskie – skąd w 1999 roku rozpoczął swoją wizytę w Radzyminie Święty Jan Paweł II, następnie przeszliśmy wzdłuż Alei Dębów Katyńskich i udaliśmy się na Cmentarz Poległych, gdzie spoczywa kilkuset polskich żołnierzy walczących o Wolną Rzeczpospolitą.

W trakcie godzinnego pobytu na tym swoistym… „szlaku narodowej tradycji” zwiedziliśmy również Pomnik-Kaplicę z kopią Obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, a także zapaliliśmy znicze przy Tablicy ze słowami wypowiedzianym na radzymińskiej nekropolii przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz na mogiłach Bohaterów walk o Niepodległość Polski.

Należy dodać, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zachęca do zamieszczania własnych relacji na specjalnie w tym celu uruchomionej stronie internetowej niepodleglosc.mazowieckie.pl.

 

Opr. Mateusz Wilkowski – ucz. kl. Ia LO im. C.K. Norwida w Radzyminie

Zdjęcia: Olga Matera – ucz. kl. Ig Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Cz. Nowaka w Radzyminie