Uroczystość Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK

DSC08344

20 października delegacja naszego Klubu, na zaproszenie Okręgu Warszawa – Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczestniczyła w uroczystości patriotycznej z okazji 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Należy podkreślić, że jednym ze współorganizatorów uroczystości był Klub Międzyszkolny im. AK Ziemi Radzymińskiej.

Po wprowadzeniu Sztandaru Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego nastąpiła wspólna modlitwa w intencji zmarłych: śp. ks. mjr. Henryka Kietlińskiego SAC ps. „Dąbek” – kapelana Armii Krajowej i Szarych Szeregów, ppłk. Edmunda Muszyńskiego ps. „Krzemień” – długoletniego prezesa Okręgu Warszawa-Wschód i dr. Piotra Kurka – przewodniczącego Komisji ds. Młodzieży w Zarządzie Głównym ŚZŻAK.

Modlitwę poprowadził ks. Jerzy Błaszczak – kapelan Szarych Szeregów i środowisk Armii Krajowej, natomiast sylwetki zmarłych Przyjaciół i współzałożycieli naszego Klubu przypomniała prowadząca uroczystość Pani Elżbieta Woźniak-Sionek. Gośćmi honorowymi były Teresa Muszyńska z córką Stefanią – żona i córka śp. ppłk. Edmunda Muszyńskiego, a ponadto wyjątkowy charakter uroczystości potwierdzała obecność przedstawicieli wszystkich Kół AK wchodzących w skład Okręgu Warszawa-Wschód.

Następnie członkowie Zarządu Okręgu – prezes Mirosław Widlicki i sekretarz Wiesław Studziński wręczyli okolicznościowe dyplomy za pomoc w organizacji widowiska historycznego „Zrzut Cichociemnych-Zapora”, które odbyło się 16 września w Łosinnie k/Wyszkowa. Podziękowania otrzymały Panie: Marzena Małek – radna Sejmiku Mazowieckiego i Małgorzata Głębicka – prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. Natomiast Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK” otrzymali m.in.: Krzysztof Lancman, Jan Kaczmarczyk, Wiesław Ratajski, Antoni Frąckiewicz, Zbigniew Ruczaj i Marcin Polak.

W dalszej części spotkania odbyły się prelekcje historyczne na następujące tematy:

– „Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego” – prezes Koła AK „Rajski Ptak” w Radzyminie Jan Wnuk,

– „Zrzuty Cichociemnych w Obwodzie Rajski Ptak” – prezes Mirosław Widlicki,

– „Działalność Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej – Władysław Kolatorski

W trakcie uroczystości w Warszawie uczennice należące do naszego Klubu: Aleksandra Bąk, Karolina Radek i Wiktoria Grzeszczuk wykonały utwory patriotyczne (m.in. „Ostatnia kula” i „Taki kraj”), które spotkały się z aplauzem publiczności. Ponadto przedstawiliśmy dotychczasową działalność Klubu Międzyszkolnego im. Armii Krajowej. Współautorem prezentacji multimedialnej był Jonasz Kobiałka – uczeń klasy trzeciej gimnazjum w Zespole Szkół im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości mogliśmy odbyć szereg interesujących rozmów z zaproszonymi gośćmi, m.in. księdzem Jerzym Błaszczakiem i przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej na czele z prezesem Zbigniewem Redoszem.

Dziękujemy Zarządowi Okręgu Warszawa-Wschód za zaproszenie i jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałej uroczystości.

Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia Jonasz Kobiałka