Projekt edukacyjny SP nr 1 w Słupnie


2 listopada Dawid Puławski – ucz. kl. VIIIa ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie przeprowadził wywiad z Panem Kamilem Downarem-Zapolskim, kuzynem kpt. Ryszarda Downar-Zapolskiego, uczestnika bitwy z bolszewikami pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku. Spotkanie miało na celu poznanie tradycji rodzinnej związanej z dowódcą I batalionu 85. Pułku Strzelców Wileńskich, który zapłacił najwyższą cenę – oddał życie – walcząc z oddziałami sowieckimi na polu bitwy pod Radzyminem.

Była to niezwykła lekcja historii pozwalająca poznać tradycje rodzinne kultywowane przez kolejne pokolenia Polaków, spadkobierców uczestników „Cudu nad Wisłą” w sierpniu 1920 roku. Pan Kamil Downar-Zapolski, informatyk z wykształcenia, a jednocześnie wielki pasjonat historii wyjaśnił – czym jest dla niego tradycja kultywowana z pokolenia na pokolenie i dlaczego jest to tak ważne w wychowaniu młodego pokolenia, do którego wciąż się zalicza. Słuchając tej rodzinnej opowieści można z optymizmem stwierdzić, że wśród młodych ludzi jest chęć poszukiwania i utrwalania tradycji narodowej.     

W realizacji projektu „Między nami. Szukamy śladów naszej historii”, którego celem jest m.in. gromadzenie relacji oraz dokumentów poświęconych tradycji lokalnej związanej z „Cudem nad Wisłą” w 1920 roku, pomagł uczniom ks. Jacek Majbrodzki z Parafii Matki Bożej Fatimskiej i Bł. Bronisława Markiewicza w Słupnie.

 

Opr. i zdjęcia W. Kolatorski