Na grobach Bohaterów


Listopad jest miesiącem, który wywołuje w nas nastrój zadumy, refleksji nad przeszłością i wspomnień o Tych, którzy odeszli. Dlatego rankiem, 1 listopada delegacja z MKH im. AK ZR – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka udali się na radzymińskie cmentarze, aby odmówić modlitwę i zapalić znicze na grobach Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”. Okres Wszystkich Świętych jest symboliczną okazją by oddać hołd, uczcić pamięć oraz ocalić od zapomnienia tych, którzy szczególnie służyli Ojczyźnie. Celem tego typu przedsięwzięć inicjowanych przez nasz Klub im. AK jest zapewnienie kontynuacji, pamięci, etosu i tradycji niepodległościowych Armii Krajowej wśród młodego pokolenia Polaków.  

Podczas porannego spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie kl. VId ze „stalowej jedynki”: Paulina Rosa, Marika Święcka, Aleksander Tymiński i Oskar Piasecki, odwiedzono również miejsca upamiętniające ważne wydarzenia historyczne z dziejów naszego miasta. Między innymi uczniowie uczcili pamięć powstańców styczniowych z 1863 roku (zapalono znicze przy obelisku poświęconym mieszkańców Radzymina, którzy zginęli w trakcie powstania 1863-1864 r.) oraz bohaterskich obrońców Warszawy przed inwazją bolszewicką: obelisk mjr. Stefana Waltera w Mokrem i grób policjantów- obrońców stolicy w sierpniu 1920 roku, który znajduje się na Cmentarzu Poległych w Radzyminie.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia Paulina Rosa