Marsz Niepodległości w Radzyminie


Z okazji zbliżającej się 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 8 listopada zorganizowano w naszym mieści „ Marsz Niepodległości” z udziałem uczniów z kilku radzymińskich szkół. Jest to już tradycja, którą kultywuje się w Radzyminie od wielu lat i weszła ona na stałe do kalendarza wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym. Wspólny marsz z centrum miasta na Cmentarz Poległych integruje szkolne społeczności, daje poczucie wspólnoty narodowej i jest wspaniałą lekcją patriotycznego wychowania.

Głównym organizatorem marszu był Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie z Panią Dyrektor Małgorzata Zwolską na czele. W przedsięwzięcie zaangażowały się też dyrekcje pozostałych szkół z Radzymina: p. Bernadetta Stwora – dyr. Szkoły Branżowej I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego, p. Aldona Torenc – dyr. Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida i p. Elżbieta Jeleń –dyr. Szkoły Podstawowej im. ppłka pil. Mariana Pisarka. Ogółem w imprezie wzięło udział kilkuset uczniów z Radzymina, w tym wielu członków Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i krótkiej pogadance historycznej, uczniowie wspólnie z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy i osób cywilnych (m.in. grobie Stanisława Marszała – burmistrza Radzymina w czasach II Rzeczypospolitej i zbiorowych kwaterach Bohaterów wojny 1920 roku).  

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia Paulina Rosa