Wycieczka z Łasina


18 października gościliśmy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Łasinie, którzy po zwiedzeniu Warszawy przyjechali na Cmentarz Poległych w Radzyminie. Przyjazd do Radzymina miał na celu zapoznanie się z dziejami „Miasta Cudu nad Wisłą”, a także zwiedzenie radzymińskiego cmentarza, gdzie 19 lat temu przy żołnierskich mogiłach modlił się Święty Jan Paweł II.

Spotkanie, w którym uczestniczyła delegacja z MKH im. AK ZR miało walor edukacyjno-patriotyczny, a jednocześnie służyło integracji młodzieży z różnych stron Polski.

Podczas pobytu w naszym mieście Goście z województwa kujawsko-pomorskiego zapoznali się z ponad pięćsetletnią historią Radzymina, dramatycznym przebiegiem bitwy z bolszewikami w 1920 r., a także dowiedzieli się o wizycie Świętego Jana Pawła II na słynnej radzymińskiej nekropolii.

Po zwiedzeniu „lądowiska papieskiego”, skąd 13 czerwca 1999 roku rozpoczął swoją wizytę Papież Jan Paweł II, udaliśmy się do Alei „Dębów Katyńskich” poświęconej Polakom zamordowanym przez zbrodniarzy stalinowskich w 1940 roku.

Następnie przeszliśmy na Cmentarz Poległych. Krótka pogadanka o historii cmentarza, Bohaterach bitwy 1920 roku, a także znaczeniu „Cudu nad Wisłą” dla dalszych losów Polski i Europy wprawiła w nastrój zadumy i refleksji nad skomplikowanymi dziejami naszego Narodu u progu Niepodległości.

Goście z Łasina zwiedzili cmentarną kaplicę z repliką Obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej i wspólnie z uczniami z Radzymina zapalili znicze przy  Pamiątkowej Tablicy poświęconej wizycie Ojca Świętego w 1999 roku, przy odsłoniętym cztery miesiące temu Pomniku  Świętego Jana Pawła II i na żołnierskich mogiłach z 1920 roku.

Należy podkreślić, że w szkole w Łasinie działa Klub Historyczny im. Armii Krajowej, którym kieruje wspaniała nauczycielka historii Pani Aleksandra Jankowska.

Dziękujemy Uczniom i Gronu Pedagogicznemu ze Szkoły Podstawowej w Łasinie za wizytę w naszym mieście i zapraszamy ponownie!

Opr. W.Kolatorski

Zdjęcia: Weronika Kotowska, Amelia Tymińska i Oliwia Czumaj