Inscenizacja historyczna w Markach


Na początku października przedstawiciele naszego Klubu oraz członkowie Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK (m.in. kpt. Jerzy Nowicki ps. „Plastuś” – żołnierz 6 Brygady AK Okręgu Wileńskiego i Bogumił Tomasiewicz z Gwardii Narodowej im. Armii Krajowej) otrzymali zaproszenie na przedstawienie historyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Znakomicie przygotowana inscenizacja została wystawiona 14  października br. w historycznym miejscu – oranżerii Pałacyku Briggsów w Markach, który niegdyś należał do angielskich fabrykantów i wielkich filantropów miasta, przybyłych do Marek w 1883 roku z Bradford, w północnej Anglii.

Autorką scenariusza pt. „W Pałacyku po Bitwie” była Pani Bogusława Sieroszewska, która jednocześnie w sposób niezwykle sugestywny zagrała rolę Flory Briggs, jednej z głównych bohaterek przedstawienia. Ponadto w spektaklu wystąpili: Zbigniew Paciorek – jako gen. Lucjan Żeligowski, Robert Mielczarek – gen. Jan Rządkowski, Tomasz Paciorek – zagrał rolę  Alfreda Briggsa, Agnieszka Szafrańska – Augusta Briggs, Krzysztof Gołaszewski – wcielił się w rolę Charlesa Whiteheada, Anna Grochowska – jako Eleonora Whitehead z d. Wedel, Robert Lisowski – zagrał rolę ks. Jakuba Dąbrowskiego i Grażyna Kurek – gosposia Jadzia.

Historyczny pałac pamietający czasy sprzed stu lat, odpowiednia scenografii i znakomita gra aktorów sprawiły, że przenieśliśmy się w czasy bitwy warszawskiej 1920 roku, gdy na przedpolach Warszawy decydowały się dalsze losy niedawno Odrodzonej Rzeczypospolitej. W trakcie zmagań z bolszewikami Marki odegrały bardzo ważną rolę, stając się zapleczem dla wojsk polskich walczących na pierwszej linii frontu. To stad wyruszały oddziały z pomocą dla pułków toczących boje pod Radzyminem i tu przywożono rannych z dywizji polskich walczących z wojskami sowieckimi.

Dla wszystkich widzów była to wspaniała, żywa lekcja historii, wzbogacona wzruszającym występem mareckich dzieci z Przedszkola „Smerfy”, które zaśpiewały kilka pieśni patriotycznych.

Gratulujemy naszym Przyjaciołom z Marek wspaniałego przedstawienia oraz życzymy wytrwałości w popularyzacji historii regionalnej i kultywowaniu tradycji narodowej.

Opr. i zdjęcia: W.Kolatorski