Koncert chórów z Kresów Wschodnich II RP


W niedzielę, 14 października w Kolegiacie w Radzyminie odbył się koncert chórów z Kresów Wschodnich II RP. Występ zespołów z Wileńszczyzny został zorganizowany przez radną sejmiku mazowieckiego Marzenę Małek i był częścią Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”.

To niezwykle cenne przedsięwzięcie artystyczne, które wsparł ks. prałat Stanisław Popis – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie związane było z wyjątkową dla Polaków datą – rokiem 1918, czyli jubileuszem odzyskania Niepodległości. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że pomimo zmian granic po II wojnie światowej,  Polacy są razem i Ich serca biją tak samo tu w Polsce, jak i na dawnych Kresach  Rzeczypospolitej.

 W Radzyminie wystąpiły dwa zespoły muzyczne: „Rudomianka” i „Ballada”, które zapowiedziała Pani Barbara Lau, organizatorka corocznych Zlotów Motocyklowych „MotoCud”, będących jednym z największych przedsięwzięć w Radzyminie przygotowywanych z okazji rocznic zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

 „Rudomianka” – polski zespół folklorystyczny powstał w 1989 roku, w okresie powoływania pierwszych kół Związku Polaków na Litwie. Organizatorami zespołu byli Jan Zygiel i Irena Alaszewicz (od 2003 r. zespołem kieruje Wioleta Cereszka). Członkowie zespołu pochodzą z miasteczka Rudomina (ok.12 km na południe od Wilna). Zespół ma na swoim koncie ok. 600 koncertów na Wileńszczyźnie oraz w różnych miastach Litwy i  Polski. Obecnie do zespołu należy 17 osób. Repertuar stanowią pieśni i przyśpiewki ludowe zaczerpnięte ze środowiska lokalnego, które prezentują autentyczny folklor i tradycyjne obrzędy kultywowane na Wileńszczyźnie..

Drugim zespołem występującym w radzymińskiej świątyni była  „Ballada”, chór kameralny pochodzący w Wileńszczyzny, założony przez nauczycieli języka polskiego przy szkole rolniczej w Wojdatach. Kierownikiem zespołu jest Pani Teresa Kołtan. Chór został założony już w 1991 roku przez H. Czernisa. „Ballada” uczestniczyła m.in. w święcie „Kwiaty Polskie”. Później chór zawiesił swoją działalność i dopiero po kilkunastu latach wznowił koncerty. W ciągu ostatnich pięciu lat chór „Ballada” wystąpił w ponad 50 różnych koncertach              i uroczystościach o charakterze patriotycznym.

Słuchając pięknych i wzruszających utworów w wykonaniu naszych Rodaków z Kresów Wschodnich można było zatęsknić za folklorem dawnej Rzeczypospolitej oraz podziwiać melodyjność i niepowtarzalny urok kresowej polszczyzny.

Na koncercie było ponad dwudziestu uczniów z MKH im. AK ZR. Nie ulega wątpliwości, że dla młodych mieszkańców Gminy Radzymin była to niesamowite przeżycie artystyczne i jednocześnie wspaniała lekcja patriotycznego wychowania.

Opr. W.Kolatorski

Zdjęcia: Cezary Marczuk