Lekcja o Powstaniu Warszawskim


23 października delegacja naszego Klubu gościła w Szkole Podstawowej  im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie. Podczas dwóch spotkań z uczniami w różnych grupach wiekowych zaprezentowaliśmy przygotowane materiały edukacyjne, które dotyczyły Powstania Warszawskiego 1944 r. Dzieci i młodzież szkolna w wielkim skupieniu oglądali prezentacje oraz fragmenty filmów, a następnie zadawali wiele interesujących pytań.

Starsza grupa (uczniowie kl.VI-VIII) zapoznali się również z ofertą edukacyjną i historią otwartego w 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest szczególnym miejscem pamięci uwzględniającym los każdego uczestnika powstańczych zmagań. Uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi, że w okalającym budynek Muzeum Parku Wolności zasadniczym elementem jest 156-metrowy Mur Pamięci. Znajdą się na nim wyryte, na rzędach szarych, granitowych płyt, nazwiska tysięcy powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. Dotychczas jest tam ponad 9 tysięcy nazwisk, ich lista jest stale uzupełniana.

Na zakończenie odbył się krótki quiz poświęcony walce Polaków podczas II wojny światowej. Okazało się, że uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nadmie posiadają dużą wiedzę o Powstaniu Warszawskim, działalności Armii Krajowej oraz Polskim Państwie Podziemnym podczas II wojny światowej. Wielkie brawa!!!

Na pożegnanie wysłuchaliśmy pięknej piosenki pt. „Przyśniła się dzieciom Polska”, która znakomicie oddawała klimat spotkania, które służyło integracji uczniów w oparciu o wartości historyczno-patriotyczne.

Dziękujemy za zaproszenie i gościnność Dyrektor Szkoły Wiesławie Świeczak oraz Paniom: Reginie Kaszubie i Annie Regulskiej.

Opr. W.Kolatorski

Zdjęcia: Natalia Wrońska i Jan Sulejewski