Wieczornica Patriotyczna w Ciemnem


W piątek, 8 listopada delegacja Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej uczestniczyła w Wieczorze Patriotycznym zorganizowanym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem. Uroczystość zaszczycili swoją obecnoscia: wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, radni samorządowi – Monika Sztuka i Elżbieta Wołynko, dyrektorzy szkół z Gminy Radzymin, rodzice i liczne grono młodzieży.

Wydarzenie z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości wywołało duże zainteresowanie lokalnej społeczności i przyczyniło się niewątpliwie do dalszej integracji mieszkańców kilku okolicznych miejscowości. W trakcie wieczoru obejrzeliśmy bardzo ciekawy program artystyczny w wykonaniu uczniów ze szkoły w Ciemnem. Dzieci i młodzież w niezwykle sugestywny i wzruszający sposób przedstawili polskie drogi do niepodległości w trakcie zaborów i pierwsze dni po odzyskaniu upragnionej wolności. Wielu widzów nie kryło łez wzruszenia, gdy uczniowie prezentowali epizody z życia Polaków pod zaborami, przeplatane pięknymi pieśniami z tamtego okresu „… gdy bycie Polakiem wymagało odwagi i poświeceń”.

Na uznanie zasługuje bardzo bogaty repertuar tekstów literackich i utworów muzycznych wykonywanych przez uczniów, którzy wykazywali się dużymi uzdolnieniami artystycznymi. Szczególny aplauz publiczności wywołał występ najmłodszych wychowanków szkoły w Ciemnem, czyli przedszkolaków. Widać, że kadra pedagogiczna przywiązuje duża wagę do patriotycznego wychowania swoich uczniów.

Na zakończenie spotkania wzięliśmy udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które są świadectwem epoki i jednocześnie stanowią muzyczny pomnik dla bohaterskich polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę, m.in.: „Rota”, „Białe róże”, „O mój rozmarynie” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”.

W tym miejscu chcieliśmy wyrazić wielkie słowa uznania dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów z Ciemnego za wspaniałe przedsięwzięcie służące kultywowaniu tradycji narodowej i jednocześnie integracji lokalnej społeczności.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia Ola Paź