Inscenizacja historyczna w Chrzęsnem


W niedzielę, 2 czerwca delegacja MKH im. AK ZR udała się do Chrzęsnego, gdzie odbyła się inscenizacja historyczna z udziałem husarii  pt. „Bitwa pod Warką w 1656 roku”. Organizatorami tego wspaniałego przedsięwzięcia – pod Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka –  byli: Starosta Wołomiński Adam Lubiak i Fundacja Skrzydła Chwały.

Przypałacowy teren oblężony został przez formacje wojskowe do złudzenia przypominające oręż z XVII wieku. Z całej Polski zjechali husarze, rajtarzy, Kozacy, Tatarzy, hajducy i inni wojacy reprezentowani przez grupy rekonstruktorów odtwarzających historię dawnej Rzeczypospolitej.

Największą atrakcją wydarzenia w Chrzęsnem była inscenizacja bitwy, która miała miejsce w 1656 roku pod Warką w czasach potopu szwedzkiego. Miłośnicy rycerstwa przebrani w zbroje i stroje z epoki odegrali przebieg walki. W wydarzeniu wzięło udział prawie 300 rekonstruktorów i odtwórców historycznych oraz około 40 koni. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać niezwykłe umiejętności jeźdźców i piechoty. Inscenizacja bitwy pełna była wystrzałów z broni palnej oraz bezpośredniej walki na kopie, szable i miecze. Odpowiednio dobrana muzyka i narracja uzupełniały doskonale to niezwykłe widowisko.

W programie dwudniowej imprezy znalazły się również wystawa sukien XVII-wiecznych i wykład pani Elżbiety Dunin-Wąsowicz o dawnych strojach, prezentacja Pana Rafała Szwelickiego o szarży husarskiej pod Warszawą w 1656 roku, przedstawienie teatralne pt. „Śluby lwowskie króla Jana II Kazimierza” oraz zwiedzanie pałacu. W niedzielę w przypałacowym parku odprawiona została Msza Święta z udziałem wielu okolicznych mieszkańców i rekonstruktorów.

 

Opr. i zdjęcia Monika Kowalik