Pamięć o Przodkach walczących o Wolną Ojczyznę

W niedzielę – 23 lipca o godz. 12:00 – udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby wziąć udział w akcji sprzątania mogił powstańczych, którą zorganizowało Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki. Nie ulega wątpliwości, że opieka nad zapomnianymi grobami Bohaterów Powstania Warszawskiego to nasza powinność. Uczniowie z MKH im. AK ZR posprzątali kilkanaście miejsc wiecznego spoczynku bohaterskich powstańców, którzy zapłacili najwyższą cenę walcząc o Wolną Ojczyznę.

Po zakończeniu prac porządkowych odwiedziliśmy bardzo znane na Powązkach pomniki oraz miejsca upamiętniające Powstańców Warszawskich, gdzie uczniowie z Radzymina zapalili znicze, m.in. przy Pomniku Gloria Victis, a także kwaterze harcerzy – członków Szarych Szeregów i Batalionu AK „Zośka”.

 Z kolei 29 lipca, z okazji 2. rocznicy śmierci kpt. Jerzego Nowickiego pojechaliśmy do Ciechanowca, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i odmówić modlitwę przy grobie wspaniałego patrioty, Żołnierza Wyklętego, utalentowanego artysty plastyka i Przyjaciela MKH im. AK ZR.

Zmarły 26 lipca 2021 roku kapitan Jerzy Nowicki ps. „Plastuś”  był żołnierzem Armii Krajowej i żołnierzem 6. Wileńskiej Brygady WiN. W strukturach konspiracji niepodległościowej pełnił różne funkcje: łącznika, wywiadowcy, a ponadto wykorzystano jego zdolności plastyczne i przez prawie dwa lata zajmował się podrabianiem dokumentów. W ostatnich latach życia kpt. Jerzy Nowicki wiele uwagi poświęcał edukacji historycznej i wychowaniu patriotycznemu młodzieży. Mieliśmy ten zaszczyt, że Kapitan przyjeżdżał na spotkania Klubu Historycznego AK w Radzyminie, a także mogliśmy gościć w mieszkaniu znakomitego artysty w Warszawie.

Przy okazji pobytu w Ciechanowcu zapaliliśmy również znicze na zbiorowej kwaterze żołnierzy Armii Krajowej oraz grobie żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zamordowanych przez funkcjonariuszy stalinowskiej bezpieki w 1946 roku.

Na zakończenie zatrzymaliśmy się przy Pomniku Poległych Obrońców Ojczyzny – bohaterów walk nad Nurcem w 1920 roku. Wzniesiony w czasach II Rzeczypospolitej stanowi ciechanowiecki Grób Nieznanego Żołnierza. Plac, na którym znajduje się pomnik wzbogacono w ostatnim okresie o krzyże upamiętniające Sybiraków oraz uczestników powstań narodowych. Należy podkreślić, że Krzyż Sybiraków z Ciechanowca poświęcił podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II.

Uczniowie z MKH im. AK ZR pamiętali również o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i żołnierzach AK biorących w Akcji „Burza”, którzy spoczywają na radzymińskich cmentarzach. Z tej okazji zapalono znicze na grobach Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”, z których wielu walczyło także na barykadach powstańczej Warszawy.

 

Opr. i zdjęcia W. Kolatorski