77. rocznica utworzenia Armii Krajowej – uroczystość w Starych Załubicach


77 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. AK realizowała swe cele poprzez prowadzenie walki bieżącej i przygotowywanie powstania powszechnego.

Walka bieżąca prowadzona była głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim.

Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Starych Załubicach odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Obchody zostały otwarte przez dyrektora szkoły p. Edwarda Biernackiego, powitał licznie gości m.in. dyrektorów radzymińskich szkół, członków ŚZŻAK, przedstawicieli władz samorządowych, delegacje z MKH im. AK ZR z prezesem na czele, najbliższych krewnych Anieli Janusz ps. Jagoda – Państwa Elżbietę i Zdzisława Sołowiejów).

Następnie p. Dyrektor wygłosił prelekcję na temat dziejów Armii Krajowej i historii naszej szkoły, która kultywuje tradycje AK. Następnie uczniowie przedstawili widowni zapadający w pamięć, spektakl w reżyserii p. Edyty Rudy upamiętniający postać Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

Kolejnym elementem części artystycznej był przygotowany i poprowadzony przez p. Katarzynę Brzozowską, występ szkolnego chóru, który zaprezentował utwory patriotyczne związane z okresem okupacji i II wojny światowej.

Po części artystycznej przemówienia wygłosił m.in. prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki, prezes Koła „Rajski Ptak” Radzymin  Jan Wnuk oraz wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki.

Po przemówieniach prezes Mirosław Widlicki wręczył Edwardowi Biernackiemu – dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Starych Załubicach honorową opaskę ŚZŻAK oraz odznaczył Medalem za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK nauczyciela Tomasza Pałaszewskiego, który jest koordynatorem naszego Klubu.

Na zakończenie części oficjalnej, zebrani gości złożyli wieńce i znicze na pomniku upamiętniającym załubickich żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystości w Starych Załubicach uatrakcyjnili uczniowie I Liceum PUL w Wołominie, swoim ekscytującym pokazem zdolności wojskowych, technik samoobrony. Pokaz zrobił bardzo duże wrażenia na zebranej widowni.

Na zakończenie uroczystości wystąpili przedstawiciele grupy rekonstrukcji historycznych „Kerin”, którzy zaprezentowali żywą lekcję historii na temat odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Gratulacje dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów za wspaniałe przygotowanie Święta Szkoły. Imię Armii Krajowej jest wielkim zaszczytem i jednocześnie ogromnym zobowiązaniem. Życzymy całej społeczności szkolnej wytrwałości w kultywowaniu jakże pięknych ideałów z historii najnowszej Polski.

MUSIMY PAMIĘTAĆ i …. Wy Pamiętacie!!!

                                                                                

Opr. i zdjęcia: W. Kolatorski