Spotkanie z Powstańcami w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego

30 lipca w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z powstańcami. W czasie uroczystości odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych uczestnikom zrywu sprzed 79 lat, a także osobom zaangażowanym w propagowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim.

W spotkaniu wzięli udział m.in. kombatanci i uczestnicy walk z sierpnia 1944 roku, obecni byli także Jerzy Mindziukiewicz – wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, biskup polowy Wiesław Lechowicz, przedstawiciele wojska oraz służb mundurowych, instytucji i organizacji kombatanckich, parlamentarzyści oraz druhny i druhowie uczestniczący w zlocie harcerskim. W wydarzeniu uczestniczyła również ośmioosobowa delegacja MKH im. AK ZR.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego oraz Hejnału Warszawskiego. Gości przywitał Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum. – Hasło obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego brzmi „Miłość istnieje zawsze”.

Podczas uroczystości odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Hanna Zawistowska-Nowińska, ps. „Hanka Zerwicz”, pielęgniarka i sanitariusza Zgrupowania „Róg” na Starym Mieście, Stefania Bajer, ps. „Stefa”, łączniczka w batalionie łączności „SP–45” na warszawskiej Ochocie, Jadwiga Godlewska, ps. „Skowronek”, kolporterka i łączniczka na Powiślu a następnie w Grupie AK Kampinos, oraz Andrzej Witkowski, ps. „Rip”, łącznik-wywiadowca w II Obwodzie „Żywiciel” na terenie Żoliborza.

Wręczone zostały także Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi Kombatantom, pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego, wolontariuszom, a także popularyzatorom wiedzy o Powstaniu 1944 roku.

W przemówieniu Prezydent RP Andrzej Duda powiedział m.in.: „Co roku jest nas tutaj więcej w Warszawie w związku z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Tych, którzy przyjeżdżają z całej Polski, po to, żeby oddać hołd pamięci Powstańców Warszawskich i ich wielkiego dzieła nie tylko zbrojnego, ale przede wszystkim patriotycznego”.

Podczas pobytu w Parku Wolności spotkaliśmy wielu uczestników Powstania w 1944 roku, działaczy środowisk kombatanckich, harcerzy i pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to dla uczniów z Radzymina wspaniała lekcja historii.

 

Opr. i zdjęcia W. Kolatorski