Rocznica odzyskania Niepodległości w Radzyminie

28

11 Listopada 1918 roku to dzień szczególny w historii najnowszej Polski. To właśnie tego dnia Rzeczpospolita ponownie powróciła na mapę Europy. Po 123 latach niewoli spełniło się marzenie kilku pokoleń Polaków o życiu w Wolnym i Niepodległym kraju.

W tym radosnym Święcie – obchodzonym corocznie w Radzyminie niezwykle uroczyście – uczestniczyli również członkowie Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystej Mszy Świętej uczniowie z Branżowej Szkoły I Stopnia w Radzyminie wspólnie z dyrektor Hanną Rostek – Sobańską i kadrą pedagogiczną przypinali wchodzącym do radzymińskiej świątyni biało- czerwone kokardy jako symbol naszej Niepodległości. Jest to zwyczaj, który wspomniana szkoła kultywuje już od kilku lat i stał się on jednym z elementów obchodów Święta Niepodległości w Radzyminie.

O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza Święta w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego, którą koncelebrowali: ks. prof. Krzysztof Warchałowski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko – Praskiej i proboszcz radzymińskiej parafii ks. Stanisław Popis. Obecność licznych Pocztów Sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych oraz różnych organizacji społecznych świadczyła o wyjątkowości tego wydarzenia. Jak zwykle nie zawiedli mieszkańcy Radzymina, którzy mimo niesprzyjającej aury przyszli, aby oddać hołd bohaterom i twórcom Odrodzonej Rzeczypospolitej.

W wygłoszonej homilii ksiądz Krzysztof Warchałowski wielokrotnie odwoływał się do wydarzeń sprzed prawie stu lat, znaczenia listopadowego święta w tradycji patriotycznej, heroizmu naszych przodków walczących o Niepodległą Polskę i na zakończenie podkreślił, że „… wolność należy doceniać i traktować jako dobro wspólne całego narodu”.

Po zakończeniu Mszy Świętej uroczysty orszak – przy dźwiękach „Marszu Pierwszej Brygady” w wykonaniu słynnej Radzymińskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Zbigniew Kusia – z Pocztami Sztandarowymi na czele udał się plac przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się dalsza część obchodów rocznicowych.

Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” przemówienia okolicznościowe wygłosili: burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, poseł na Sejm RP Piotr Uściński, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek – odczytała list od senatora Rzeczypospolitej Polskiej Jana Żaryna, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wołomińskiego Halina Bonecka oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki.

Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów pod Pomnikiem przywódcy Insurekcji z 1794 roku przez delegacje zaproszonych na uroczystość gości.

W imieniu naszego Klubu, wspólnie z Panami: Ryszardem Dorfem i Ryszardem Ostrowskim – przedstawicielami Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wiązankę kwiatów złożyli: Kamila Kozłowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie oraz Oliwia Pięta i Dominik Marszał ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

Reprezentanci Międzyszkolnego Klubu Historycznego: Julia Jaworska, Angelika Skóra i Robert Stankiewicz stanowili również Poczet Sztandarowy radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”.

Swoistym zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości w „Mieście Cudu nad Wisła” było widowisko słowno-muzyczne pt. „Młodość Józefa Piłsudskiego”, przygotowane przez artystów Teatru „Maskarada” oraz zespołu M’art.

O godz. 17.00 w hali Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu, razem z przybyłymi na spektakl mieszkańcami Radzymina na widowni zasiadło ponad 20 uczniów z Klubu Historycznego im. AK. Należy podkreślić, że jednym z głównych wykonawców przedstawienia, który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego był nasz klubowicz Filip Miękus – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie.

Gratulujemy autorom spektaklu wspaniałej gry aktorskiej i możliwości wspólnego świętowania 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia Grzegorz Jeleń