„Dobre, bo polskie”

DSC09140

15 listopada 2017 r. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie zainaugurowała obchody Roku Dla Niepodległej przedstawieniem artystycznym pt. „Dobre, bo polskie”. Należy podkreślić, że honorowy patronat nad tym niecodziennym przedsięwzięciem artystycznym objął senator Rzeczypospolitej prof. Jan Żaryn.

W ten listopadowy wieczór w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej naszej szkoły zasiadło wielu znamienitych gości, m.in.: senator Jan Żaryn, I Mazowiecka Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek, starosta powiatu wołomińskiego Kazimierz Rakowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki, prezes Stowarzyszenia im. 2 Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych Arkadiusz Ziółkowski, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina z prezesem Janem Wnukiem na czele, delegacja Międzyszkolnego Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, przedstawiciele rodziców, młodzież szkolna i liczne Grono Pedagogiczne.

Na wstępie dyr. szkoły Elżbieta Bielec powitała wszystkich zgromadzonych oraz scharakteryzowała w krótkim wystąpieniu przedsięwzięcia szkoły służące popularyzacji wiedzy historycznej i kultywowaniu tradycji narodowej. Dokonania zasłużonej placówki w Słupnie są na tym polu niezwykle imponujące i stanowią swoistą wizytówkę szkoły.

Jeszcze przed rozpoczęcie widowiska, czyli głównej części uroczystości w Słupnie, nastąpiło zapalenie zniczy pod tablicami upamiętniającymi bohaterów walk o Niepodległość naszej Ojczyzny: kpt. Ryszarda Downara-Zapolskiego, dowódcy batalionu 85 pułku strzelców wileńskich, który podczas walk pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku zapłacił najwyższą cenę walcząc o Wolną Ojczyznę oraz ppłk. Alfreda Bartela i kpt. Aleksandra Kowalskiego – oficerów polskich zamordowanych w Katyniu przez oprawców z NKWD.

Prezentowane, trwające ponad godzinę widowisko miało w sobie lekkość pięknych polskich tradycji, było pełne radości, ale również zawierało chwile bardzo podniosłe. Uczniowie ze szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych przenieśli nas w świat polskich pieśni patriotycznych i tańców narodowych. Jak zwykle ozdobą widowiska był występ szkolnego Chóru „Canto”.

Znakomicie przygotowane widowisko dostarczyło niesamowitych wrażeń artystycznych i zachwyciło swoim rozmachem. Całość spektaklu dopełniała przepiękna scenografia oraz stroje młodych wykonawców.

Nie ulega wątpliwości, że spektakl „Dobre, bo polskie” na długo pozostanie w pamięci widzów. W opinii wielu obserwatorów szczególnie wzruszający był entuzjazm uczniów i zaangażowanie całej szkolnej społeczności w to niezwykłe widowisko. Trzeba przyznać, że Wieczór Patriotyczny w Słupnie przyniósł… łzy wzruszenia, poczucie dumy i radość z odzyskanej po latach zaborów upragnionej Niepodległości.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie godnie i niezwykle widowiskowo rozpoczęli obchody „Roku dla Niepodległej”. Nie ulega wątpliwości, że dzieci i młodzież z Gminy Radzymin często udowadniają, że Niepodległa może być z nich dumna.

Opr. Edyta Baranowska – Klub im. AK w Słupnie
Zdjęcia: Patrycja Borkowska i W. Kolatorski