Wystawa w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

DSC_4563

27 września dwudziestoosobowa grupa uczniów z naszego Klubu Międzyszkolnego im. Armii Krajowej uczestniczyła w Sejmie RP w otwarciu wystawy pt. „Bitwa Warszawska 1920 – 18. decydująca bitwa w dziejach świata – Cud nad Wisłą”. Inicjatorem przedsięwzięcia promującego zbliżającą się 100. rocznicę wielkiego zwycięstwa wojsk polskich nad bolszewikami była Fundacja im. Księdza Ignacego Skorupki z prezes Iwoną Bajkowską na czele.

List do uczestników uroczystego otwarcia wystawy skierował Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, w którym stwierdził: „Znamienne jest, że dzisiejsza wystawa zbiega się z rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Państwa, które tworzyli wychowankowie Drugiej Rzeczypospolitej, przesiąknięci duchem narodowowyzwoleńczej tradycji oraz patriotycznych wartości. (…) Bitwa Warszawska 1920 przeszła do historii, jako jedna z najbardziej znaczących w dziejach świata, a jej stawką była suwerenność nowo odrodzonej Ojczyzny”.

Gośćmi uroczystości byli m.in. poseł Piotr Uściński, szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Łukasz Kudlicki i radna Sejmiku Mazowieckiego Marzena Małek. Samorząd Gminy Radzymin reprezentowali: Krzysztof Dobrzyniecki – przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie i Artur Laskowski – dyrektor Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina.

Na wystawie, składającej się z 16 plansz, można obejrzeć m.in. mapy przedstawiające sytuację na linii frontu pod Warszawą, portrety dowódców i charakterystyki walczących oddziałów, przebieg decydujących starć z bolszewikami, a także zapoznać się z tradycją „Cudu nad Wisłą” kultywowaną przez lata w środowiskach niepodległościowych.

Duże wrażenie na zwiedzających wystawę zrobili członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy wystąpili w historycznych mundurach przedstawiających formacje polskie uczestniczące w walkach z wojskami sowieckimi, czyli Ochotniczą Legię Kobiet i słynnych Huzarów Śmierci.

Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia Grzegorz Jeleń