Przedstawienie patriotyczne w radzymińskiej Kolegiacie


12 października 2018 r. delegacja uczniów z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej – wspólnie z rodzicami – obejrzała  spektakl artystyczny pt. „Zawsze na przedzie”, który został zaprezentowany w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Autorem scenariusza był Wojciech Banaś, natomiast scenografię przygotował Wojciech Ożarek.

Spektakl rozpoczął się o godz. 19.00 w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, której mury pamiętają narodziny II Rzeczypospolitej. Widzowie z ogromnym zaciekawieniem, a chwilami ze wzruszeniem obejrzeli przedstawienie  inspirowane życiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przedstawienie  „Zawsze na przedzie” ukazało nam czasy poprzedzające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Znakomici artyści pokazali nastroje panujące na początku XX wieku w Polsce i postawy społeczne u progu odzyskania upragnionej wolności. Zaprezentowano przykłady poświęceń dla Ojczyzny i rolę Józefa Piłsudskiego – jednego z twórców Odrodzonej Rzeczypospolitej. Należy podkreślić, że była to artystyczna wizja ówczesnej rzeczywistości.

Znakomicie dobrane teksty literackie uświadomiły nam, jak ogromne znaczenie dla zachowania narodowej tożsamości miały wiersze i piosenki patriotyczne. Szczególnie interesujące były liczne informacje historyczne oraz ciekawostki z zakresu literatury polskiej.

Spektakl „Zawsze na przedzie” to niecodzienna, mocno zapadająca w pamięć lekcja historii oraz… literatury polskiej. Przedstawienie wzbudziło uczucia patriotyczne – podziw, wdzięczność i szacunek dla tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę, a następnie troszczyli się o Nią i w Niej pracowali. Jak mawiał sam Marszałek Józef Piłsudski: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.

Dziękujemy artystom i organizatorom przedstawienia za tak godne uczczenie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Opr. W.Kolatorski

Zdjęcia: Amelia Pisarek, Oliwia Pięta