III Bieg Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Markach

DSC_5459

W sobotę, 30 września ponad dwudziestoosobowa reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. M. Pisarka w Radzyminie, uczestniczyła w III Biegu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Markach.

Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do uczestnictwa w tej niezwykłej imprezie sportowej, poświęconej pamięci jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej. Pamięci człowieka niezłomnego, będącego wzorem wierności i poświęcenia aż do ofiary z własnego życia dla dobra wolnej, suwerennej i niepodległej Ojczyzny.

Głównym celem Biegu było: uczczenie pamięci rotmistrza Pileckiego, popularyzacja biegania, jako zdrowego sposobu na życie wśród mieszkańców oraz promocja gminy Marki i Powiatu Wołomińskiego, a przede wszystkim, promowanie postaw i wartości patriotycznych oraz postaci i dokonań rotmistrza Witolda Pileckiego. Organizatorem III Biegu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego była Fundacja Skrzydła Chwały we współpracy z Burmistrzem Marek Jackiem Orychem. Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz córka rotmistrza pani Zofia Pilecka-Optułowicz. Sponsorem głównym tej niezwykłej rywalizacji sportowej była PGNiG S.A.

Po niezbędnej rejestracji i obowiązkowej rozgrzewce, nasi dzielni sportowcy udali się na linię startu. Bieg, w którym wzięło udział ponad 500 uczestników został podzielony na 5 dystansów dostosowanych dla wieku każdego uczestnika.

Uczniowie klas I – III mieli do pokonania dystans 280 metrów, koleżanki i koledzy z klas IV – VII dystans 1050 metrów, zaś uczniowie klas gimnazjalnych dystans aż 3450 metrów.

Trasa biegu wiodła przez malownicze zakątki leśne wokół glinianek o egzotycznej nazwie „Meksyk”. Dokładnie o godzinie 11:45 na trasę biegu wy-ruszyły przedszkolaki, następnie uczniowie klas I – III i ich starsi koledzy z klas IV – VII. Ostatni trasę biegu pokonali nasi koledzy i koleżanki z klas gimnazjalnych.

Z radością pragniemy poinformować, że w kategorii dziecięcej (chłopcy wiek 7 – 10 lat) miejsca na podium wywalczyli reprezentanci „Stalowej Jedynki”. Zaszczytne II miejsce po pasjonującym finiszu wywalczył Radosław Kieś, a trzecie Marcin Maniecki. (Gratulujemy). Na słowa uznania i gratulacje zasłużył również Jakub Skibowski , który w kategorii młodzieżowej (15 – 17 lat) również zdobył II miejsce. Co warte podkreślenia, Jakub jednocześnie reprezentował barwy Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. (Warto w tym miejscu dodać, że również dorośli biegacze z naszego miasta zaznaczyli swoją obecność. Pani Klaudia Roguska z klubu Radzymin Run Team zajęła w swojej kategorii zaszczytne II miejsce. Gratulujemy).

Wzruszającym momentem biegu była ceremonia wręczania nagród i pucharów zwycięzcom poszczególnych kategorii wiekowych, w której obok ministra Mariusza Błaszczaka uczestniczyła córka rotmistrza pani Zofia Pilecka–Optułowicz.

Dodatkowym akcentem uroczystości było uhonorowanie szefa MSWiA statuetką krzyża ks. Ignacego Skorupki, w przekazaniu której uczestniczyła p. Marzena Małek – radna Sejmiku Mazowieckiego, a przy tym rodowita radzyminianka.

Po udanych biegach i oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na pyszną wojskową grochówkę i zwiedzanie stoisk przygotowanych przez policję, straż pożarną, grupę rekonstrukcji historycznej i miasto Marki stoisk. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia przygotowanej przez IPN wystawy o rotmistrzu Pileckim oraz stanowisko rekonstruktorów Policji Państwowej II RP.

Pełni wrażeń, zadowoleni z wyników powróciliśmy do Radzymina. Oto biegnąc po zdrowie oddaliśmy hołd jednemu z naszych narodowych bohaterów, dla którego słowa Bóg, Honor, Ojczyzna wyznaczały ścieżki życia. Niech pamięć o Jego czynach nigdy nie zaginie!

Serdecznie dziękujemy uczniom, tak godnie reprezentującym naszą szkołę oraz Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. W imieniu dyrekcji szkoły, gorące podziękowania kierujemy również pod adresem rodziców, którzy w to sobotnie przedpołudnie przywieźli swoje dzieci na miejsce biegu i gorąco je wspierali fantastycznym dopingiem.

Kochani Rodzice, bez Waszego zaangażowania tak liczny udział uczniów „Stalowej Jedynki” w tej niezwykłej imprezie sportowej nie byłby możliwy. Na Was zawsze możemy liczyć, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Opr. Rafał Lewandowski, Grzegorz Jeleń
Zdjęcia G. Jeleń