Wigilia MKH im. AK ZR


Wigilia jest niepowtarzalnym wieczorem, który sprawia, że nasze serca są bardziej otwarte na innych ludzi, a wspólne dzielenie się opłatkiem stanowi symbol pojednania. Aby dać wyraz naszemu przywiązaniu do tradycji, 11 grudnia spotkaliśmy się na wspólnej Wigilii zorganizowanej przez Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Podobnie jak w ubiegłym roku, gościny udzieliła Pani Elżbieta Jeleń – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana pisarka w Radzyminie.

Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych Gości, wśród których byli m.in.: Łukasz Kudlicki – szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej oraz radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, starosta wołomiński Adam Lubiak i członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski, burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, Radosław Korzeniewski – wójt Gminy Dąbrówka, Zarząd Okręgu Warszawa – Wschód ŚZŻAK z prezesem  Mirosławem Widlickim na czele, Zofia Klepacka – windsurferka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie, Grażyna Rudnik –  prezes Krajowego Koła ŚZŻAK „Opocznik”, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina oraz Koła ŚZŻAK Obwód  „Rajski Ptak” w Radzyminie na czele z prezesem Janem Wnukiem, Bogdan Grzenkowicz – prezes Koła „Rajski Ptak” w Wołominie, delegacja Koła Armii Krajowej z Łochowa, kapłani radzymińskich parafii, dyrektorzy szkół z Gminy Radzymin i powiatu wołomińskiego.

Tego wieczoru przybyli na spotkanie wigilijne: phm Tomasz Godlewski – Komendant Szczepu 9 Radzymińskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Labirynt”, dyrektorzy instytucji samorządowych Gminy Radzymin, przedstawiciele zarządów różnych organizacji społecznych oraz stowarzyszeń zaprzyjaźnionych z naszym Klubem.

Byli również członkowie Rady Programowej Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, dzieci i młodzież ze wszystkich dwunastu szkół w Gminie Radzymin, nauczyciele radzymińskich szkół, rodzice, przyjaciele i sympatykom MKH im. AK ZR.

Po krótkim wstępie prezesa Klubu Władysława Kolatorskiego, dalszą część spotkania poprowadzili uczniowie: Małgorzata Popławska – uczennica ZST-Z, pełniąca funkcję sekretarza MKH im. AK ZR i Cezary Polak – uczeń LO im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie.

W nastrój świąteczny wprowadziły nas słowa kolędy „Lulaj że Jezuniu” w wykonaniu Zuzi Jabłeckiej i strofy pięknych wierszy poświęconych Narodzinom Pana: wiersz Matki Teresy z Kalkuty pt. „Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie” oraz wiersz księdza Jana Twardowskiego – „Pomódlmy się w Noc Betlejemską”.

Następnie radzymińscy kapłani z proboszczem Parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie  ks. Krzysztofem Ziółkowskim na czele pobłogosławili opłatek, który uczniowie należący do Klubu rozdali zgromadzonym gościom. Zwieńczenie tej części Wigilii stanowiło wspólne odśpiewanie kolędy pt. „Wśród nocnej ciszy” i podzielenie się opłatkiem.

Później odbyła się wieczerza wigilijna, którą po raz kolejny przygotowali dla nas uczniowie z klas gastronomicznych Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych w Radzyminie. W tym miejscu ogromne podziękowania za pomoc i życzliwość w przygotowaniu Wigilii dla Pani Małgorzaty Zwolskiej, dyrektor ZST-Z w Radzyminie i Pani Ewy Jankowskiej-Starzak. W trakcie wspólnej wieczerzy mogliśmy wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu uzdolnionych muzycznie uczniów z radzymińskich szkół. 

Dziękujemy wszystkim Gościom, że zaszczycili nas swoją obecnością. Uczniowie, Zarząd i Rada Programowa Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia: Aleksandra Bożek, Grzegorz Jeleń