Pogrzeb kpt. Krystyny Potrzebowskiej ps. Jaga


W piątek, 29 listopada delegacja MKH im. AK ZR uczestniczyła w uroczystości pogrzebowej śp. kpt. Krystyny Potrzebowskiej ps. „Jaga”, która podczas II wojny światowej służyła jako łączniczka w Obwodzie Armii Krajowej „Rajski Ptak”. Zmarła była wielką Patriotką i niezwykle prawym Człowiekiem. Msza św. odprawiona została w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie, a następnie odprowadziliśmy Panią Kapitan do grobu rodzinnego na Cmentarzu Północnym. Należy podkreślić, że uroczystości pogrzebowe odbyły się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez Dowódcę Garnizonu Warszawa.

Obok młodzieży reprezentującej Poczty Sztandarowe Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK i Obwód AK „Rajski Ptak”, w ostatniej drodze śp. kpt. Krystyny Potrzebowskiej towarzyszyli bliscy, przyjaciele i przedstawiciele środowisk kombatanckich: działacze ŚZŻAK i środowiska AK „Rajski Ptak”: Mirosław Widlicki, Wiesław Studziński, Bogdan Grzenkowicz, Jan Wnuk, Jerzy Berta i Zbigniew Kołaczyński.

 

*************************************************

Śp. kpt. Krystyna Potrzebowska zmarła w wieku 96 lat. W okresie II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej, od 1942 do 1944 r. służyła jako łączniczka w zgrupowaniu Wojskowej Służby Kobiet I Ośrodka.

W latach osiemdziesiątych XX wieku aktywnie współpracowała ze środowiskiem kombatanckim żołnierzy Armii Krajowej. Od 1992 r. należała do ŚZŻAK Koło „Rajski Ptak” w Wołominie, będąc przez dwie kadencje jego Prezesem, a zarazem Przewodniczącą Okręgowej Komisji Rewizyjnej ŚZŻAK. Za liczne zasługi odznaczona została m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem AK, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny, Medalami: Komisji Edukacji Narodowej i „Za zasługi dla ŚZŻAK”.

 

Cześć Jej Pamięci. Niech spoczywa w pokoju!!!

 

Opr. Rafał Lewandowski, W. Kolatorski

Zdjęcia W. Kolatorski