Święto Szkoły w Załubicach

12 lutego 2015 roku delegacja z naszego Gimnazjum, reprezentująca sztandar radzymińskich Żołnierzy AK – obwód „Rajski Ptak”, uczestniczyła w obchodach 73 rocznicy utworzenia największej Armii Podziemnej w dziejach II wojny światowej, które odbyły się w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Starych Załubicach.
W tak ważnym dniu nie zabrakło znamienitych gości. Na uroczystość przybyli: prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa – mjr Edmund Muszyński wraz z członkami Związku – Panami: Mirosławem Widlickim, Wiesławem Studzińskim i Stanisławem Śledańskim. Przybyli również  prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina – Jan Wnuk oraz członek Światowego Związku Żołnierzy AK – Jerzy Berta.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztów Sztandarowych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu Armii Krajowej, głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół w Starych Załubicach – Edward Biernacki, który przywitał przybyłych gości. Następnie uczniowie przybliżyli zgromadzonym historię szkoły. Szczególnym momentem było udekorowanie sztandaru szkoły odznaczeniem „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”.
Miłym akcentem uroczystości było nagrodzenie naszego nauczyciela Władysława Kolatorskiego „Odznaczeniem Pamiątkowym za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Jest to dowód uznania za wieloletnią pracę oraz utrwalanie pamięci o ludziach i czynach, związanych z walką o niepodległą Polskę podczas II wojny światowej.
Następnym elementem obchodów był program artystyczny przygotowany przez uczniów. Traktował on o nieugiętych postawach żołnierzy Armii Krajowej w czasach okupacji hitlerowskiej, jak i podczas okresu Polski Ludowej. Występ ten uświadomił nam, jakie skutki niosło za sobą niepodporządkowanie się nowym, komunistycznym władzom. „Niezłomni Bohaterowie” niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia byli skazywani na śmierć.  Wśród widzów zauważyć można było zadumę oraz wzruszenie. Uczniowie w bardzo dosadny sposób przedstawili sytuację, która panowała w Polsce w czasach stalinowskich, gdy Bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego po pięciu latach okupacji niemieckiej jeszcze raz musieli stanąć w obronie zniewolonej Ojczyzny.
Obchody zakończyło uroczyste złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci żołnierzy walczących w szeregach Armii Krajowej.

  Opr. Natalia Kielak – sekretarz szkolnego
                                                                 Klubu Historycznego im. Armii Krajowej