Odszedł na Wieczną Wartę Żołnierz Armii Krajowej


18 czerwcu pożegnaliśmy ppor. Stanisława Wardaka ps. „Domino” – jednego z ostatnich Żołnierzy Obwodu AK „Rajski Ptak”. To wielka strata dla społeczności lokalnej i środowisk kultywujących pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, gdyż zmarły przez całe życie pozostał wierny tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, przywiązaniu do wartości i utożsamiał etos Żołnierzy Armii Krajowej. Nabożeństwo żałobne, które koncelebrowali: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz i ks. Michał Domagała odbyło się w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. W uroczystości pogrzebowej wzięła udział wojskowa asysta honorowa z 9. Batalionu Dowodzenia w Białobrzegach.

Po zakończeniu Mszy Świętej zmarłego, w niezwykle wzruszających słowach pożegnała w imieniu całej rodziny wnuczka Małgorzata Zwolska, a następnie uczennica z naszego Klubu Oliwia Ziarnik powiedziała wiersz, który był pożegnaniem od radzymińskiej młodzieży.

Trudno było powstrzymać łzy wzruszenia, gdy zgromadzeni w radzymińskiej świątyni usłyszeli strofy pięknego wiersza „Jak wstrzymać łzę, co z oczu płynie, a krtań przedziwna słabość dusi. Kiedy mówimy o człowieku, który już odejść od nas musi…”.

Śp. ppor. Stanisław Wardak ps. „Domino” urodził się 3 maja 1922 roku w Łosiu. Mając 19 lat, na wiosnę 1941 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie (od kwietnia 1942 do sierpnia 1944 roku) służył w szeregach Armii Krajowej. Był kolporterem prasy podziemnej oraz żołnierzem 3 drużyny strzeleckiej XI plutonu, którym dowodził sierż. Czesław Wojda „Mazur”.

Brał udział w akcjach partyzanckich w okolicach Radzymina. Podczas Akcji „Burza” pełnił funkcję łącznika przy oddziale ppor. Tadeusza Martynowa, który kwaterował w Sokołówku. 2 sierpnia 1944 roku uczestniczył w obronie Radzymina przed ponownym atakiem wojsk niemieckich, a dwa dni później brał udział w walkach w okolicach Strugi i Wołomina.

Zmarłemu ostatniej drodze towarzyszyły delegacje Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Uczniowie należący do Klubu: Aleksandra Kowalik, Andżelika Skura i Robert Stankiewicz reprezentowali również Poczet Sztandarowy żołnierzy AK spod znaku „Rajskiego Ptaka”. Młodzi mieszkańcy naszego miasta po raz kolejny potwierdzili, że „Chcą Pamiętać” o Żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego.

Śp. ppor. Stanisław Wardak spoczął w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu (tzw. „starym cmentarzu”) w Radzyminie.

Cześć Jego Pamięci!!!

Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia Małgorzata Zwolska