Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej


Od kilku lat 2 maja obchodzimy Dzień Flagi, polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Data 2 maja nie została wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

2 maja organizowane są w całej Polsce różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne.  Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej członkowie MKH im. AK ZR, uczniowie z Branżowej Szkoły I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie, wzięli udział w akcji wręczania flag narodowych mieszkańcom naszego miasta. Przedsięwzięcie spotkało się z bardzo miłym przyjęciem i w ciągu godziny rozdaliśmy ponad 150 flag i kilkadziesiąt chorągiewek w barwach narodowych.  

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej wzruszający był udział najmłodszych mieszkańców Radzymina, którzy już od rana aktywnie włączyli się w obchody Dnia Flagi. Entuzjazm między innymi: Ali, Emilki, Lenki, Zuzi i Olka napawa optymizmem i uświadamia, że Dzień Flagi jest bardzo radosnym świętem, a szacunek dla barw narodowych łączy nas Wszystkich.

Inicjatorem akcji była Pani Marzena Małek, a całe przedsięwzięcie wspierał Klub Gazety Polskiej w Radzyminie i radny powiatu wołomińskiego Pan Paweł Dąbrowski.

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia: Magdalena Korytkowska, Katarzyna Jabłońska, Marta Dukland