Na Cmentarzu Poległych w Radzyminie


Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych skłania do refleksji i zadumy nad przeszłością. Pamięcią wracamy do Zmarłych, którzy oddali życie za Wolną Ojczyznę.

„Żołnierz nie umiera, żołnierz odchodzi na wieczną wartę” – dlatego przed zbliżającymi się Zaduszkami pamiętajmy o zmarłych żołnierzach, porządkując ich groby, składając na nich kwiaty i zapalając znicze. Z tej okazji Ministerstwo Obrony Narodowej wystosowało Apel do odwiedzenia miejsc pamięci i mogił poległych za wolność Ojczyzny żołnierzy.

W odpowiedzi na Apel MON w piątek, 26 października uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka udali się na Cmentarz Poległych w Radzyminie, aby posprzątać żołnierskie mogiły  z 1920 roku i kwatery poległych podczas II wojny światowej. Podczas pobytu na słynnej radzymińskiej nekropolii doszło do spotkania młodzieży z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej – ministrem Mariuszem Błaszczakiem. Uczniowie wysłuchali krótkiej pogadanki historycznej i wspólnie złożyli na grobach Bohaterów wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze.

Należy dodać, że razem z młodzieżą z Radzymina mogiły żołnierskie porządkowali również żołnierskie uczniowie  klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach.

Opr. W.Kolatorski

Zdjęcia: Grzegorz Jeleń