Wyjazd patriotyczno-edukacyjny do Warszawy


W sobotę, 23 lutego ponad sześćdziesięcioosobowa delegacja MKH im. AK ZR udała się do Warszawy na uroczystość zorganizowaną przez Fundację Walczącym o Niepodległość. Uczniowie z Radzymina po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu środowisk niepodległościowych, które corocznie odbywają pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Jest to dla naszego Klubu Historycznego im. AK wielkie wyróżnienie, gdyż możemy współpracować z wybitnymi Osobami zaangażowanymi w kultywowanie tradycji narodowej oraz przywracanie pamięci o Żołnierzach Armii Krajowej i „Żołnierzach Wyklętych”, m.in. prof. Wiesławem Wysockim, Mirosławem Widlickim – prezesem Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK i Tadeuszem Stańskim – prezesem Fundacji Walczącym o Niepodległość.

Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Katyńskie, gdzie zgromadzone są pamiątki po Polakach bestialsko zamordowanych przez stalinowskich oprawców w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. Ekspozycje muzealne, sposób prezentacji zbiorów i symbolika całego obiektu wywarły ogromne wrażenie i skłoniły do refleksji nad jakże tragicznymi losami naszego narodu podczas II wojny światowej. Pod krzyżem, przy wejściu do muzeum, obok symbolicznego „lasku katyńskiego” zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy wspólną modlitwę za zmarłych i zamordowanych na „nieludzkiej ziemi”. Podczas krótkiej pogadanki historycznej prezes Mirosław Widlicki zaprezentował unikalne wydanie z 1943 roku albumu pt. „Masowe morderstwo w lesie katyńskim”.

Należy podkreślić, że w sobotnim wyjeździe – oprócz dzieci, młodzieży i nauczycieli – wzięli również udział rodzice uczniów. To niezwykle ważne, że poznawanie historii Ojczystej przez uczniów MKH im. AK ZR zyskuje wymiar międzypokoleniowy.

Z Muzeum Katyńskiego udaliśmy się do Katedry Polowej Wojska Polskiego, skąd przemaszerowaliśmy w uroczystym pochodzie pod Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Nasi uczniowie reprezentowali Poczet Sztandarowy Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, a piątoklasiści Maja Kryśkiewicz i Aleksander Tymiński dokonali symbolicznego zapalenia „Znicza Pamięci”.  

Uroczystość przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie zaszczycili swoją obecnością posłowie na Sejm Rzeczypospolitej: Ewa Tomaszewska i Andrzej Melak, poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, sędzia Bogusław Nizieński – kawaler Orderu Orła Białego, kpt. Jerzy Nowicki ps. „Plastuś” – żołnierz VI Wileńskiej Brygady AK, Grażyna Rudnik – prezes Obwodu AK „Opocznik” oraz przedstawiciele władz samorządowych, wojska, a także różnych organizacji i instytucji społecznych. Gospodarzem spotkania był Tadeusz Stański – prezes Fundacji Walczącym o Niepodległość.

Na zakończenie tej wspaniałej uroczystości patriotycznej nastąpiło złożenie wieńców i odegrany został sygnał „Śpij Kolego”. Uczniowie z naszego Klubu postawili pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie  znicze w barwach biało-czerwonych i chwilą zadumy oddali hołd Bohaterom, którzy zapłacili najwyższą cenę walcząc o Wolną Polskę. To właśnie przy tym pomniku 11 czerwca 1999 roku – tuż przed historyczna wizytą na Cmentarzu Poległych w Radzyminie – modlił się Święty Jan Paweł II.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia: Grzegorz Jeleń