Zespół Badaczy Lokalnych


W sobotę, 26 października uczniowie: Lena Wardakowska, Wiktoria Stankiewicz, Daria Ziółkowska i Ziemowit Kowalewski udali się do domu Państwa Honoraty i Zbigniewa Kowalewskich w Dybowie Starym, aby zapoznać się z pamiątkami rodzinnymi dotyczącymi ppor. Wacława Kowalewskiego, uczestnika bitwy z bolszewikami o Warszawę w sierpniu 1920 roku.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, jako Zespół Badaczy Lokalnych uczestniczy w projekcie „Między nami. Szukamy śladów naszej historii”, którego celem jest gromadzenie informacji dotyczących udziału mieszkańców Radzymina i okolic w bitwie pod Radzyminem w 1920 roku a także relacji i dokumentów poświęconych tradycji lokalnej związanej z „Cudem nad Wisłą”.

Należy podkreślić, że najmłodszym uczestnikiem projektu był Staś Wardakowski, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie. Staś, wraz ze swoim Zespołem Badaczy Lokalnych, zdobył III nagrodę w konkursie. To właśnie ten zespół przygotował prezentację dotyczącą Wacława Kowalewskiego, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku. Pan Wacław w 1944 roku, kiedy do jego domu przyszli żołnierze Armii Radzieckiej, z obawy o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny ukrył szablę, która towarzyszyła mu w 1920 roku. Do dzisiaj szabla nie została odnaleziona.

Po zakończeniu spotkania uczniowie udali się na miejscowy cmentarz, aby oddać hołd ppor. Wacławowi Kowalewskiemu – Bohaterowi wojny polsko-sowieckiej w 1920 roku.

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia Agnieszka Wardakowska