Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kobyłce


W niedzielę, 3 marca w Kobyłce odbyły się VII Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, podczas których Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył akt mianowania na stopień majora panu Mieczysławowi Chojnackiemu ps. „Młodzik”.

Już po raz siódmy odbyły się w Kobyłce niezwykle uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane tradycyjnie przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego na czele z przewodniczącym Bogdanem Grzenkowiczem.

Obchody zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, która odprawiona została w Bazylice Świętej Trójcy. Następnie, uczestnicy przemaszerowali na Plac 15. Sierpnia, gdzie odbyła się główna część patriotycznej celebry.

Uroczystości uświetnili swoją obecnością licznie przybyli goście, a wśród nich m.in.: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (będący jednocześnie przewodniczącym Komitetu Honorowego kobyłkowskich uroczystości), europoseł Ryszard Czarnecki, posłowie na Sejm RP: Andrzej Melak i Piotr Uściński, starosta wołomiński Adam Lubiak oraz burmistrzowie, wójtowie i radni gmin powiatu wołomińskiego na czele z burmistrz Kobyłki Edytą Zbieć.

Honorowym gościem obchodów był jeden z ostatnich żyjących Bohaterów walk o niepodległą Polskę, Żołnierz AK i Żołnierz Wyklęty pan Mieczysław Chojnacki ps. „Młodzik”.

Oficjalnego powitania gości zgromadzonych przy obelisku „Poległym za Ojczyznę”, dokonał gospodarz obchodów p. Bogdan Grzenkowicz – przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce.

Rangę uroczystości uświetniła obecność: kompanii honorowej WP wraz z orkiestrą wojskową, generalicji i oficerów WP, licznych pocztów sztandarowych szkół z Radzymina, Wołomina, Tłuszcza, uczniów klas mundurowych LO w Urlach oraz I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Obecne były poczty sztandarowe i delegacje: Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK oraz Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” Radzymin.

Szczególnie liczną reprezentację wystawił Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, który zjechał do Kobyłki w sile ponad dwustu uczniów, reprezentujących szkoły z terenu Gminy Radzymin. Radzymińska młodzież wraz z prezesem klubu p. Władysławem Kolatorskim, dyrektorami szkół (m.in. p. Elżbietą Jeleń – dyrektor „Stalowej Jedynki”), nauczycielami, rodzicami oraz delegacją Koła „Rajski Ptak” ŚZŻAK – Janem Wnukiem i Jerzym Bertą a także reprezentującym radzymiński samorząd radnym Przemysławem Śledziem, stanowiła największą grupę uczestniczącą w obchodach w Kobyłce.

Szczególnie doniosłym i najbardziej oczekiwanym (nie tylko przez Radzyminiaków) momentem uroczystości pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę”, było wręczenie przez szefa MON Mariusza Błaszczaka aktu mianowania na stopień majora panu Mieczysławowi Chojnackiemu ps. „Młodzik”. Nominacja była tym bardziej wzruszająca i wymowna, że Honorowy Obywatel Radzymina – żołnierz Armii Krajowej i antykomunistycznego podziemia po II wojnie światowej (w 1950 r. aresztowany i skazany na karę śmierci, którą później zamieniono na długoletnie więzienie), za kilka dni obchodzić będzie 95. urodziny.

Gratulując awansu panu Chojnackiemu, warto w tym miejscu nadmienić, że nasz Bohater podczas uroczystości mógł wystąpić po raz pierwszy w mundurze honorowym Żołnierzy Wyklętych, ufundowanym przez MON i przygotowanym przez Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto, które pokazuje, że trzeba być wiernym złożonej przysiędze do końca, że poświęcenie i ofiarność, to ważne cechy, wokół których kształtuje się Polska tożsamość narodowa. To właśnie Żołnierzom Niezłomnym zawdzięczamy te wartości, które przekazywane są młodemu pokoleniu, którym dziś hołduje Wojsko Polskie – przypomniał minister Mariusz Błaszczak. „Życiorys Pana Majora Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”, to życiorys człowieka wychowanego w miłości do Polski. Kiedy jako bardzo młody człowiek wstępował do Armii Krajowej wiedział, że ta służba może się wiązać z konsekwencjami o najwyższym wymiarze – przypomniał szef MON i zapewnił: – Żołnierze Niezłomni nie dali się złamać, bo kochali Polskę. Są dla nas przykładem właśnie takiej postawy. Pamiętamy o Nich, oddajemy Im hołd, ta pamięć będzie wieczna”.

W dalszej części uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili również: eurodeputowany Ryszard Czarnecki, poseł Andrzej Melak i starosta powiatu wołomińskiego Adam Lubiak.

Odczytany został Apel Poległych, po którym rozbrzmiała salwa honorowa. Pamięć bohaterów uczczono krótką modlitwą. Uczestnicy mogli także wysłuchać krótkiego koncertu patriotycznego w wykonaniu uczniów z MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej. Karolina Radek, Aleksandra Bąk, Weronika Niegowska, Julia Stańczak, Julia Górecka i Leszek Filipiak zaśpiewali  piękne utwory: „Niepodległa-niepokorna”, „Ostatnia kula” i „Kochana Polska”.

Oficjalną część programu zakończyła ceremonia złożenia kwiatów pod obeliskiem „Poległym za Ojczyznę”, po której uczestnicy mogli rozgrzać się wojskową grochówką i obejrzeć wystawę sprzętu i wyposażenia militarnego.

 

Opr. Rafał Lewandowski

Zdjęcia: Grzegorz Jeleń