Przy mogile Strzelców Kaniowskich


W niedzielne popołudnie, 9 czerwca 2019 r. delegacja uczniów udała się na Cmentarz Poległych, aby zapalić znicze na zbiorowej mogile Strzelców Kaniowskich.

Następnego dnia ponad 50. osobowa delegacja z Radzymina wyjeżdżała do Kalisza, aby na Cmentarzu Wojskowym na Majkowie – przy grobie majora Stefana Waltera – oddać hołd bohaterskiemu dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich i przekazać mieszkańcom Kalisza ziemię pobraną z grobu Rodziny Walterów na warszawskich Powązkach. 

Ostatni rocznik gimnazjalistów z byłego Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera udaje się do Kalisza z Pocztem Sztandarowym, aby pożegnać się z Patronem swojej szkoły.

Prawie 8 lat temu, 4 października 2011 roku był wyjątkowym dniem dla Gimnazjum nr 1 w Radzyminie. Po 12 latach istnienia szkoła miała wreszcie swojego Patrona – majora Stefana Waltera, bohatera wojny polsko – bolszewickiej rozgrywanej na ziemi radzymińskiej w 1920 roku.

O godz. 10.00 w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył ks. Artur Staniszewski – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Warszawsko – Praskiej, a koncelebrowali: ks. Krzysztof Ziółkowski- proboszcz parafii p.w. Błogosławionego Jana Pawła II w Radzyminie oraz ks. Paweł Kondracki – wikariusz, a zarazem nauczyciel Gimnazjum nr 1. Nad ceremoniałem uroczystości czuwał ksiądz Marcin Kontraktowicz, również uczący w naszej szkole.  We Mszy Św. uczestniczyły władze samorządowe gminy z Burmistrzem Zbigniewem Piotrowskim oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Elżbietą Darką, Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego w Kuratorium Oświaty Pani Krystyna Mucha, Wicestarosta Konrad Rytel, Rodzina Patrona, dyrekcje szkół, placówek kulturalno-oświatowych, poczty sztandarowe, w tym poczet sztandarowy z Kalisza – miasta, gdzie spoczywa major Walter, sponsorzy, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

Po prawej stronie ołtarza umieszczono portret z wizerunkiem majora, przy którym wartę honorową pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej w Białobrzegach oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 7 Batalion. Podczas Mszy Św. dokonano uroczystego poświęcenia sztandaru szkoły. 

Po wyjściu z Kolegiaty nastąpił uroczysty przemarsz ulicami miasta do budynku gimnazjum. Uczniowie z dumą nieśli portret Patrona, za nim liczne poczty sztandarowe, rodzina Walterów i pozostali zaproszeni goście. Pochód uświetniła, grając pieśni patriotyczne, Radzymińska Orkiestra Dęta pod batutą Pana Zbigniewa Kusia.

Na terenie szkoły raz jeszcze powitała wszystkich Pani Dyrektor Ewa Wnuk,  a nauczyciel historii – Władysław Kolatorski uzasadnił wybór majora Stefana Waltera na patrona szkoły, podkreślając bohaterstwo tego wielkiego patrioty.

Niezwykle wzruszającym momentem było przekazanie przez Rodziców Sztandaru Szkoły. Widniejące na sztandarze hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka” jest zachętą dla nauczycieli oraz rodziców do wytężonej pracy nad ochroną i wpajaniem w serca i umysły młodych ludzi spuścizny nawiązującej do naszej narodowej tradycji. Spuścizna to: miłość Boga i bliźniego, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, umiłowanie wolności, poczucie honoru oraz odpowiedzialność za rozwój intelektualny i społeczny młodego pokolenia.

Następnie sztandar ofiarowany został uczniom, którzy złożyli przy nim uroczyste ślubowanie. Doniosłą chwilą było także odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej majorowi Stefanowi Walterowi.

Dniem Patrona ustalono 4 października – rocznicę śmierci Patrona. Nie obyło się bez okolicznościowych przemówień, w których podkreślano rangę wydarzenia oraz potrzebę patriotycznego wychowania współczesnej młodzieży. Niezwykle poruszające było wystąpienie Pana Zdzisława Waltera – bratanka Patrona szkoły, który ze wzruszeniem wypowiadał słowa wdzięczności i nie ukrywał radości, ze dane mu było uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. 

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia Gabriela Grabowska