Uroczystość w Kaliszu


W poniedziałek, 10 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Majkowie w Kaliszu odbyła się uroczystość poświęcona mjr. Stefanowi Walterowi, który latem 1920 roku oddał młode życie na polu bitwy z bolszewikami pod Radzyminem. Z Radzymina przyjechała ponad 50 osobowa delegacja, aby oddać hołd dzielnemu dowódcy 29 Pułku Strzelców Kaniowskich, który często nazywany jest „Bohaterem Mokrego”.

Samorząd Kalisza reprezentował wiceprezydent Grzegorz Kulawinek i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Skarżyński. Ponadto byli obecni: poseł na sejm RP Piotr Kaleta, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, płk Marek Kosicki; Komendant Placówki Straży Granicznej w Kaliszu Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Robert Kaczmarek, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu  i Turystyki Grażyna Dziedziak wraz z główną specjalistką Lidią Plajzer i Pani Aneta Justyńska – dyrektor zaprzyjaźnionego z nami Zespołu Szkół nr 9 w Kaliszu oraz Adam Borowiak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Z kolei władze samorządowe Gminy Radzymin: wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Solarz. Byli również obecni: przedstawicielka Rodziny Walterów Pani Agata Krasuska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Krzysztof Czuba, Pani Elżbieta Jeleń – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka ( szkoła przejęła tradycję dawnego Gimnazjum nr 1 w Radzyminie).

Po odegraniu hymnu narodowego i wspólnej modlitwie w intencji majora oraz jego narzeczonej Janiny Grekkówny, którą poprowadził ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz Parafii pw. Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, złożono urnę z ziemią z warszawskiego grobu rodziny Waltera, gdzie razem z matką oraz narzeczoną spoczywał on do roku 1936, kiedy to jego prochy przeniesiono do kaplicy na kaliskim Cmentarzu Żołnierskim na Majkowie.

„Bardzo cieszę się, że ponownie delegacja z Radzymina gości w Kaliszu. Major Stefan Walter, którego osoba łączy nasze miasta, był postacią wyjątkową. Dowodził kaliskim 29. Pułkiem Strzelców Kaniowskich. Szlak wojenny, który zaprowadził go aż nad Berezynę, zakończył się pod Radzyminem – bohatersko, ale niestety tragicznie – mówił wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek. – W całej tej historii mamy też pierwiastek romantyczny. Dzisiaj, w sposób symboliczny, narzeczona majora Waltera wraca do swojego ukochanego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspaniali mieszkańcy Radzymina, którzy kultywują pamięć o dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Dziękuję za to. Wierzę, że pamięć ta będzie trwać, mimo że nie będzie już Gimnazjum im. mjra Stefana Waltera w Radzyminie”.

Następnie delegacje z Kalisza i Radzymina złożyły wiązanki w Kaplicy, gdzie spoczywa mjr Walter. W imieniu władz samorządowych Gminy Radzymin i rodziny majora Stefana Waltera kwiaty złożyli: wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Solarz, Agata Krasuska i Krzysztof Czuba.

Wiązankę w imieniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, do której uczęszcza ostatni rocznik uczniów z byłego Gimnazjum nr 1 im. mjr Stefana Waltera złożyli: dyr. Elżbieta Jeleń, ks. Krzysztof Ziółkowski i Pani Katarzyna Figura, wiceprezes Fundacji Święty Jan Paweł II – Nasz Papież.

Wiązankę złożyła również delegacja uczniów i nauczycieli z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

Dziękujemy władzom samorządowym Kalisza i Radzymina, pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu (szczególne słowa uznania dla wicedyrektor Kareny Łuszczykiewicz, Katarzyny Michalskiej i Witolda Puławskiego), Rodzinie majora Stefana Waltera oraz wielu innym, życzliwym Osobom za pomoc w zorganizowaniu tej wspaniałej uroczystości.

Po zakończeniu uroczystości, udaliśmy się na zwiedzanie Kalisza. W programie nie mogło zabraknąć Baszty Dorotki, Skarbca bazyliki św. Józefa oraz spaceru po kaliskim Rynku. Wizytę zwieńczyły odwiedziny kaliskiego Szczypiorna. W tamtejszych koszarach, w okresie dwudziestolecia międzywojennego, na terenie dzisiejszego Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej stacjonował II batalion 29. Pułku Strzelców Kaniowskich.

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia Aleksandra Bożek