Obchody rocznicy bitwy pod Jerzyskami

DSC06846

W niedzielę, 20 sierpnia uczestniczyliśmy w uroczystości patriotycznej z okazji 73. rocznicy bitwy pod Jerzyskami, która rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1944 roku w lasach Puszczy Kamienieckiej. Nierówną walkę z przeważającymi siłami niemieckiej 7 Dywizji Piechoty stoczyła radzymińska 1 kompania 32 Pułku Piechoty Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Kajetana Fijałkowskiego ps. „Rafał”, wspierana przez pluton Narodowych Sił Zbrojnych z Wołomina.

Gościem honorowym obchodów rocznicowych był por. Mieczysław Chojnacki – żołnierz Armii Krajowej i jeden z ostatnich „Żołnierzy Wyklętych”. Należy podkreślić, że młodzież z naszego Klubu reprezentowała Poczet Sztandarowy Obwodu AK „Rajski Ptak”, w którym walczył legendarny „Młodzik”.

W uroczystościach wzięła udział Kompania Reprezentacyjna 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, orkiestra wojskowa z Siedlec, grupy rekonstrukcji historycznej oraz ponad 20 Pocztów Sztandarowych różnych organizacji społecznych, stowarzyszeń i instytucji. Byli również żołnierze Armii Krajowej i „Żołnierze Wyklęci”, m.in.: mjr. Antoni Zienkiewicz ps. „Cichy”, kpt. Franciszek Chrostowski ps. „Mały” – prezes ŚZŻAK Okręg Ostrołęka i por. Jerzy Nowicki – żołnierz 6 Brygady AK Okręgu Wileńskiego, przedstawiciele władz centralnych: wicemarszałek Senatu Maria Koc i Małgorzata Puczyłowska – reprezentant szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, przedstawiciele władz samorządowych: starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, członek Zarządu Powiatu Andrzej Kruszewski, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Andrzej Suchenek – przewodniczący łochowskiej Rady Miejskiej, Grażyna Rudnik, Mirosław Widlicki, Wiesław Studziński, Ryszard Ostrowski, Jerzy Tuszyński, Andrzej Wojciechowski, Grzegorz Narzymski – przedstawiciele środowisk kombatanckich działających w strukturach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, reprezentanci straży, policji i Nadleśnictwa Łochów, harcerze i młodzież szkolna, mieszkańcy Gminy Łochów oraz innych miejscowości z powiatów węgrowskiego, wołomińskiego i wyszkowskiego.

Po zakończeniu Mszy Świętej Polowej, którą odprawił JE ks. biskup Antoni Dydycz, nastąpiło wręczenie odznaczeń. Wśród odznaczonych było aż czworo członków Zarządu naszego Klubu Międzyszkolnego im. AK Ziemi Radzymińskiej. Medale „Pro Patria” otrzymali: Iwona Jaworska, Magdalena Krysiak i Grzegorz Jeleń, natomiast Gabriela Oleksy została wyróżniona Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK”.

Z kolei my wręczyliśmy klubowe upominki (m.in. odznakę Klubu Międzyszkolnego i płytę z nagranymi przez uczniów utworami patriotycznymi) biskupowi Antoniemu Dydyczowi i księdzu prałatowi Tadeuszowi Osińskiemu.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbyła się przeprowadzona z wielkim rozmachem – z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski – inscenizacja bitwy pod Jerzyskami. Mimo niesprzyjającej aury, nasza ponad dwudziestoosobowa grupa we wspaniałych nastrojach i pełna wrażeń wróciła ok. godz. 16.00 do Radzymina.

Gratulujemy organizatorom uroczystości i wszystkim odznaczonym, wśród których byli również: biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz, ks. prałat Tadeusz Osiński – kapelan Okręgu Warszawa Wschód ŚZŻAK, Mirosław Widlicki – prezes Okręgu Warszawa Wschód ŚZŻAK, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Łochów Bogusław Piątek i Andrzej Wojciechowski – prezes Koła Łochów ŚZŻAK.

Wspólnie z nami w uroczystościach w Jerzyskach uczestniczyli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina: Agnieszka Przybysz, Jerzy Berta i Zbigniew Tomczyk. W tym miejscu chcieliśmy podziękować władzom samorządowym Gminy Radzymin, które sfinansowały przejazd naszej grupy do Jerzysk.

Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia Grzegorz Jeleń