Uroczystość w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie

DSC06976

22 sierpnia uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w budowanym Sanktuarium Św. Jana Pawła II, której przewodniczył J.E. arcybiskup Henryk Hoser. W trakcie Mszy Św. nastąpiła koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej koroną papieską, która została pobłogosławiona przez papieża Franciszka podczas jego zeszłorocznego pobytu na Jasnej Górze, w trakcje Światowych Dni Młodzieży. Koronacja w Radzyminie odbyła się w setną rocznicę objawień fatimskich.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu i liczni wierni z całej diecezji warszawsko-praskiej. Przy ołtarzu stanęli kapłani diecezji łomżyńskiej, włocławskiej, łowickiej, radomskiej i archidiecezji warszawskiej. Wśród nich był także gość z Sierra Leone, biskup Natale Paganelli.

Zwracając się do wiernych arcybiskup Henryk Hoser wymienił okoliczności towarzyszące koronacji: stulecie objawień fatimskich, 300-lecie koronacji Obrazu Jasnogórskiego i rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na ziemi radzymińskiej. „Nic zatem dziwnego, że w tym miejscu budujemy świątynię Jemu poświęconą i że dokonuje się tu hołd, oddawany Najświętszej Maryi Pannie, która objawiła się w Fatimie. Los Jana Pawła II był ściśle związany z objawieniami fatimskimi i ówczesną przepowiednią oraz uratowaniem Jego życia 13 maja 1981 roku w Rzymie” – stwierdził ordynariusz diecezji warszawsko – praskiej.

Ksiądz Krzysztof Ziółkowski, proboszcz parafii pw. Świętego Jana Pawła II i kustosz powstającego sanktuarium podkreślił, że chciałby, aby świątynia była gotowa w 2020 roku, na 100-lecie urodzin Świętego Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej, która w dużej mierze rozegrała się na przedpolach stolicy Polski, pod Radzyminem.

Uczniowie z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej reprezentowali Poczty Sztandarowe, w tym Poczet Sztandarowy żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”.

Ponadto członkowie Klubu udzielili wywiadu dla telewizji internetowej diecezji warszawsko – praskiej Salve TV, w którym podkreślili potrzebę kultywowania wartości chrześcijańskich i patriotycznych, a także historyczne znaczenie Radzymina jako miasta „Cudu nad Wisłą” i miasta, które 18 lat temu odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

Opr. i zdjęcia W. Kolatorski