IV Konkurs Historyczny pt. „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”


W piątek, 11 stycznia w Narodowym Banku Polskim w Warszawie, w Sali im. Władysława Grabskiego odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród i Wyróżnień w IV Konkursie Historycznym „Wojna polsko – bolszewicka 1919 -1920 w obronie granic i niepodległości”, organizowanego w ramach VII edycji konkursu „Odkrywamy naszą historię”.

Konkurs odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W skład Komitetu Honorowego weszli: p. Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej (Przewodniczący) p. Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej i p. Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorem konkursu tradycyjnie był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce, a współorganizatorami: Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie; ŚZŻAK Okręg Warszawa Wschód; ŚZŻAK Koło Wołomin „Rajski Ptak”; Służba Więzienna; Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej; Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago; Zespół Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach; Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Kairze; Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto; Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu; Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Dublinie z siedzibą w Waterford; Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Komitet organizacyjny reprezentowali: Zofia Pilecka-Optułowicz – córka Witolda Pileckiego, Andrzej Pilecki – syn Witolda Pileckiego, Dorota Optułowicz-McQuaid – wnuczka Witolda Pileckiego, Krzysztof Kosior – prawnuk Witolda Pileckiego, Łukasz Kudlicki – Krąg Pamięci Narodowej oraz Bogdan Grzenkowicz – przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Byli również przedstawiciele Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK: prezes Mirosław Widlicki i wiceprezes Wiesław Studziński.

Głównym celem konkursu było: budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębianie wiedzy historycznej, doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, oraz promowanie młodych twórców i zachęcanie ich do doskonalenia umiejętności plastycznych.

W tegorocznej edycji IV Konkursu Historycznego udział wzięła młodzież z Polski, a także ze środowisk polonijnych na całym świecie, m.in.: z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Grecji, Niemiec, Islandii, Belgii, Anglii, Francji, Irlandii, Bułgarii, Szkocji, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Kanady, USA, Egiptu i Kazachstanu.

Galę, podsumowującą IV Konkurs Historyczny poprowadził redaktor Krzysztof Ziemiec, a jej gospodarzem był Bogdan Grzenkowicz – przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego Pileckiego.

Podczas spotkania mocno zaakcentowano rolę Radzymina, który 99 lat temu był główną areną Bitwy Warszawskiej. Miasto „Cudu nad Wisłą” reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka z dyrektor Elżbietą Jeleń na czele oraz młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

Uroczystość rozpoczął Hymn Państwowy, wykonany a capella przez licznie przybyłych gości, laureatów, rodziców i szkolny chór właśnie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie pod batutą p. Iwony Kalickiej. Następnie nasi chórzyści w mistrzowski sposób zaśpiewali sześć przepięknych kolęd.

Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród laureatom, ufundowanych m.in. przez: MON, Agencję Mienia Wojskowego, Agencję Mienia Wojskowego Towarzystwo Budownictwa Społecznego „KWATERA” Sp. z o.o. oraz Instytut Pamięci Narodowej. Zdobywcom pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach, nagrody w postaci ufundowanych przez ministra Mariusza Błaszczaka statuetek z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego wręczył szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki.

Miło nam poinformować, że wśród laureatów znaleźli się także uczniowie radzymińskiej „Stalowej Jedynki”: Pierwsze miejsce w kategorii praca plastyczna (kl. 0-3) zajęła Lena Niegowska z kl. III b. Wyróżnienie w tej samej kategorii zdobyła Magdalena Nasiłowska z kl. III d. W kategorii praca plastyczna (kl. 4-8) trzecie miejsce wywalczyła Klaudia Oponowicz z kl. VIII b, zaś Maksymilian Staszak (kl. VI a) i Fryderyk Wardakowski (kl. VII b) zdobyli wyróżnienia. Z kolei, Paulina Rogulska, reprezentująca klasy gimnazjalne naszej szkoły zajęła III miejsce w kategorii komiks.

Gratulując laureatom z Radzymina dodajmy, że uczniowie biorący udział w konkursie mieli za zadanie samodzielne wykonanie pracy plastycznej, dotyczącej wydarzeń z wojny polsko – bolszewickiej, zaś komiks polegał na przedstawieniu epizodu rozgrywającego się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych. (Warto w tym miejscu dodać, że Paulina Rogulska na kartach swego komiksu opowiedziała historię bohaterskiej walki i śmierci mjra Stefana Waltera. To piękne, wzruszające pożegnanie się z Gimnazjum nr 1, które nosiło jego imię, a w wyniku reformy edukacji uległo likwidacji).

Piękne prace, pieśni, poezja w wykonaniu najmłodszych znalazły uznanie w oczach licznie zgromadzonych gości. Wszyscy zgodnie podkreślali, że ten dzień był niesamowitym pokazem młodego, a jednak dojrzałego Patriotyzmu.

Opr. i zdjęcia: Rafał Lewandowski, Grzegorz Jeleń