1 września na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W obchodach udział wzięli najwyżsi rangą przedstawiciele władz polskich, w tym wicemarszałkowie Sejmu oraz 40 delegacji zagranicznych. Obok prezydenta Andrzeja Dudy udział wzieli prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence. Ponadto w uroczystości uczestniczyli m.in.: kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe, a także prezydenci: Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova, Węgier Janos Ader, Litwy Gitanas Nauseda oraz Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.
Po powitaniu przez Parę Prezydencką gości z całego świata, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego według ceremoniału wojskowego. Motywem przewodnim obchodów są słowa „Pamięć i Przestroga”.
Podczas swojego wystąpienia Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że II wojna światowa pochłonęła prawie 80 milionów ludzi. „(…) Jeżeli policzymy nie tylko ludzi, którzy zostali zabici, zamordowani, ale także tych, którzy pomarli na skutek wojny z głodu, chorób, nędzy. 3 proc. ludności ówczesnego świata. Patrząc na Europę, można byłoby powiedzieć – wielkie europejskie państwo – jego ludność nagle zniknęła w ciągu 6 lat i zostawiła pustą ziemię. Trudno sobie to dzisiaj w ogóle wyobrazić”.
Jednocześnie prezydent podkreślił, że „ Polska jest jednym z narodów dla których II wojna światowa miała szczególny wymiar Który pozostawił w wielu miejscach zupełnie niezatarte znamię i piętno, które cały czas tkwi w wielu duszach, które widać także w wielu miejscach, niezabliźnionej architektury, piękna, które utraciły miasta zburzone w czasie wojny, których nie dało się potem odbudować wg tych samych wzorców z uwagi na brak środków, na traumę wojenną”.
Prezydent Niemiec skierował słowa do Polaków dziękując im za walkę o wolność: „Chylę czoła nad cierpieniem ofiar. Proszę o wybaczenie historycznej winy Niemiec i biorę za to na siebie pełną odpowiedzialność” – podkreślił Frank-Walter Steinmeier. Z kolei obecny na uroczystości wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że dla niego to wielki zaszczyt, że może uczestniczyć w niedzielnej uroczystości w Warszawie: „Zebraliśmy się, aby dać świadectwo odwadze ludzi wielkich, duchowi wielkiego narodu i głębokiej, trwałej sile wielkiej cywilizacji” – powiedział amerykański wiceprezydent.
Należy podkreślić, że w czasie odbywających się na Placu Piłsudskiego uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w imieniu wszystkich delegacji goszczących w Polsce złożono jeden, wspólny wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
W tym samym czasie słychać było bicie dzwonów w kościołach w Warszawie, których dźwięk przyłączył się do dzwonu „Pamięć i Przestroga”, w który na Placu Piłsudskiego uderzyli jako pierwsi prezydent Andrzej Duda, prezydent Steinmeier oraz wiceprezydent Pence, a po nich inni zaproszeni goście.
W obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wzięła udział ponad trzydziestoosobowa delegacja naszego Klubu im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na uroczystość Staroście Wołomińskiemu Panu Adamowi Lubiakowi.
Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia: Aleksandra Paź, Natalia Wrońska