Światowy Dzień Sybiraka


W piątek, 17 września 2021 roku, odbyły się uroczystości upamiętniające Dzień Sybiraka i Bohaterskich Obrońców Ojczyzny w 82. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać wspomnień Sybiraków. Uroczystości odbywały się pod patronatem Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka. Gośćmi honorowymi uroczystości byli Sybiracy, Łagiernicy oraz kombatanci.

Obchody rocznicowe i piknik historyczny „ZwyciężyliśMY” przygotowało Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej wraz z Fundacją Polska360. Warsztaty historyczne, konkursy i stoiska rekonstruktorów, występy artystyczne młodzieży oraz koncert barda Macieja Wróblewskiego przybliżyły młodzieży licealnej wysiłek społeczeństwa polskiego z różnych regionów Polski w latach 1918-1921.

Niezwykle Interesujące stoiska rekonstruktorów Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich oraz Grupy Historycznej „Niepodległość”, a także naszego Stowarzyszenia i Fundacji Polska360 zachęciły młodzież do zadawania dociekliwych pytań, a także poznania wydarzeń związanych z II wojną światową, której uczestnikami byli ochotnicy z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości i ich dzieci. W trakcie pikniku prezentowana była także wystawa plenerowa Fundacji Polska360 „Cud nad Wisłą – Bitwa Warszawska – Operacja Niemeńska 1920 r.” powstała z okazji stulecia zwycięstw wojsk polskich w roku 1920. Aktywny udział młodzieży w konkursach historycznych podsumowany został rozdaniem nagród dla najlepszych drużyn.

W trakcie uroczystości wspomnieniami o tragicznych przeżyciach pod okupacją sowiecką i dalszych losach rodzin polskich podzielili się m.in. Pani Maria Sobolewska, Pani Irena Biernacka (członek Zarządu Związku Polaków na Białorusi oraz Prezes Oddziału ZPB w Lidzie), a także Pani Teresa Berezowska, Prezes Rady Polonii Świata z Kanady, w liście wystosowanym z okazji uroczystości do uczestników wydarzenia.

Na zakończenie pikniku historycznego „ZwyciężyliśMY” oraz uroczystości rocznicowych 17.09.2021 r. wystąpili młodzi wykonawcy– uczniowie 1 LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Radzyminie

W uroczystościach aktywnie brali udział uczniowie z Branżowej Szkoły I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie. Młodzież z MKH im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej uczestniczyła w warsztatach historycznych oraz uroczystości patriotycznej w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka. W ten sposób chcieliśmy podkreślić, że Pamiętamy i chcemy Pamiętać o tych jakże tragicznych wydarzeniach z najnowszej historii Polski.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia: Kinga Rosłon, Zuzanna Malinowska, Bernadetta Stwora