Spotkanie z por. Jerzym Nowickim

W czwartek, 29 grudnia delegacja naszego Klubu Historycznego udała się do Warszawy na zaproszenie znanego artysty plastyka Pana por. Jerzego Nowickiego – żołnierza 6. Brygady AK Okręgu Wileńskiego. Z Panem Nowickim spotkaliśmy się już wcześniej na kilku uroczystościach patriotycznych, m.in. w Kobyłce, Radzyminie i ostatnio – w sierpniu 2016 roku – podczas uroczyści zorganizowanej przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Jerzyskach koło Łochowa.

W trakcie wizyty na warszawskim Gocławiu prezes naszego Klubu Pan Władysław Kolatorski przekazał na ręce gospodarza spotkania zdjęcia z uroczystości poświęconej 72. rocznicy bitwy pod Jerzyskami oraz egzemplarz książki pt. „Bitwa pod Radzyminem w 1920 roku”. Ponadto wręczyliśmy pamiątki związane z historią naszego miasta, które ufundowali: Pani Dominika Krzyżanowska – Kidała z Urzędu Miasta Radzymin i Pan Mirosław Jusiński – dyrektor Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Widoczne oznaki wzruszenia pojawiły się na twarzy por. Nowickiego, gdy przekazaliśmy pracę plastyczną radzymińskich gimnazjalistów – przedstawiającą symbol Polski Walczącej.

Gospodarz spotkania okazał się znakomitym gawędziarzem. Oglądając rodzinne albumy ze zdjęciami, usłyszeliśmy wspomnienia z dzieciństwa oraz młodości przypadającej na trudne czasy stalinowskie, a także niezwykle ciekawe relacje i anegdoty związane z pracą artystyczną, np. fascynujące spotkania z papieżem Franciszkiem, prezydentem Andrzejem Dudą, kibicami Legii Warszawa oraz relację z kilkuletniego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Życzliwość, poczucie humoru i tzw. mądrość życiowa – wynikająca z ogromnego doświadczenia sprawiły, że słuchając opowieści Żołnierza AK nadszedł czas refleksji i zastanowienia się nad wartościami szczególnie ważnymi w życiu człowieka. W takich sytuacjach nabiera się szacunku dla tradycji i dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Ponadto zapoznaliśmy się – oczywiście bardzo pobieżnie – z rękopisem książki autobiograficznej, która niedługo ukaże się drukiem. Wspomnienia por. Jerzego Nowickiego będą kolejnym źródłem historycznym, wzbogacającym naszą wiedzę o jakże tragicznym okresie II wojny światowej oraz pierwszych lat po jej zakończeniu, gdy Żołnierze Wyklęci przeciwstawiali się zniewoleniu komunistycznemu w Polsce.

Widzieliśmy również pracownię Mistrza i najnowszą, jeszcze nie skończoną pracę – popiersie legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego. Niestety, czas mijał nieubłaganie i po prawie trzech godzinach musieliśmy wracać do Radzymina.

Na zakończenie Pan Nowicki wpisał się do Księgi Pamiątkowej i otrzymaliśmy wspaniały podarunek dla naszego Klubu im. AK – okazały medalion przedstawiający Świętego Jana Pawła II. Niezwykle gościnny gospodarz prosił o przekazanie pozdrowień noworocznych wszystkim klubowiczom.

My również złożyliśmy życzenia i zaprosiliśmy por. Jerzego Nowickiego na przedstawienie artystyczne w dniu 13 stycznia 2017 roku, które w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie zaprezentują uczniowie należący do naszego Klubu.

Opracowanie i zdjęcia Filip Miękus