Rocznica stanu wojennego w Szkole Branżowej w Radzyminie


13 grudnia w Branżowej Szkole I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na wstępie w obecności Pocztu Sztandarowego odśpiewano Hymn Państwowy, a następnie głos zabrał Pan Władysław Kolatorski, który przywitał zaproszonych gości – świadków wydarzeń z okresu stanu wojennego, działaczy NSZZ „Solidarność” – Pana Waldemara Lau i Bogdana Szczura oraz w krótkim wystąpieniu przybliżył uczestnikom tamte chwile.

W nastrój grudnia 1981 roku wprowadził nas krótki film dokumentalny zatytułowany „Stan wojenny w Polsce – co musisz o nim wiedzieć”?, a następnie wysłuchaliśmy pięknego utworu patriotycznego Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury”. Kolejno prezentowane przez uczennice klas I i III wiersze patriotyczne przeplecione podkładem muzycznym, piosenka „Żeby Polska była Polska” w wykonaniu Angeliki Słońskiej oraz prezentacja zdjęć, które znakomicie odzwierciedliły klimat tamtych dni i oddały grozę stanu wojennego, wywołały ogromne wzruszenie na twarzach uczestników apelu.

W dalszej części spotkania głos zabrali zaproszeni Goście, którzy opowiadali o swoich wspomnieniach z okresu stanu wojennego. Panowie Waldemar Lau i Bogdan Szczur często podkreślali, że powstanie NSZZ „Solidarność” dawało nadzieję na przemiany demokratyczne w Polsce, natomiast stan wojenny był zamachem na swobody obywatelskie oraz powrotem do praktyk stosowanych w czasach stalinowskich. 

Podsumowaniem uroczystego apelu było wystąpienie Pani dyrektor Bernadetty Stwory, Która podziękowała gościom za przedstawienie tak pięknej żywej lekcji historii i patriotyzmu, w której mieliśmy okazję uczestniczyć. Pani dyrektor swoje słowa skierowała również do młodzieży oraz Pana Władysława Kolatorskiego i Pani Iwony Jaworskiej dziękując za zaangażowanie i przygotowanie tak pięknej oraz wzruszającej uroczystości.

 

Opr. Bernadetta Stwora

Zdjęcia: Martin Sulich, W. Kolatorski