Przy mogiłach Bohaterów na Cmentarzu Poległych w Radzyminie

18 maja delegacja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej udała się na Cmentarz Poległych w Radzyminie, gdzie spoczywają żołnierze broniący Warszawy przed inwazja bolszewicką w sierpniu 1920 roku oraz polegli podczas II wojny światowej. Nasze gimnazjum reprezentowali następujący uczniowie: Sandra Kopyścińska, Weronika Jabłecka, Dominik Żmijewski i Szymon Szcześniak.

Należy podkreślić, że słynną radzymińską nekropolię odwiedził 13 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II. Modląc się przy żołnierskich mogiłach Święty Jan Paweł II powiedział: „Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem”.

Biało – czerwone wiązanki kwiatów złożyliśmy na zbiorowej mogile Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” oraz bratniej mogile obrońców stolicy Polski latem 1920 roku i kwaterze strzelców kaniowskich. Naszą uwagę przykuły tablice na grobie Żołnierzy AK, gdzie widniały nazwiska bardzo młodych osób, które mając zaledwie 16-17 lat zapłaciły najwyższą cenę broniąc niepodległości Polski.

Zapalenie zniczy i modlitwa przy grobach Bohaterów były wyrazem hołdu oraz dowodem naszej pamięci o Żołnierzach walczących o wolną Ojczyznę. Chwila zadumy i refleksji nad skomplikowaną oraz tragiczną przeszłością uświadomiły nam, że jednak „… szczęśliwy naród, który posiada takich Bohaterów”.

Historia magistra vitae est” – „Historia jest nauczycielką życia”. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać, że wolność jest wartością bezcenną dla życia każdego narodu, a tym którzy polegli w obronie Ojczyzny należy się nasz szacunek i pamięć. Kultywując tradycję związaną z Armią Krajową, „Żołnierzami Wyklętymi”, a także z Bohaterami „Cudu na Wisłą” dajemy wyraz przywiązania do własnej tożsamości narodowej.

Opr. Magdalena Krysiak
Zdjęcia Szymon Szcześniak