Niedziela z Historią w Pałacu w Chrzęsnem


W niedzielę, 6 października w Pałacu w Chrzęsnem odbył się piknik historyczny „Niedziela z Historia – Pamięci Walczącym o Niepodległość”, w której uczestniczyła prawie 70-osobowa delegacja z MKH im. AK ZR. Wydarzenie zostało zorganizowane przez starostę wołomińskiego Adama Lubiaka oraz Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Współorganizatorami byli Pałac w Chrzęsnem i Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej „KRESY RP”. Partnerzy Fundacja Historii i Kultury Polskiej na Białorusi oraz Narodowe Centrum Kultury.

W pikniku historycznym uczestniczył Senator RP Jan Żaryn, Adam Lubiak – starosta wołomiński, Robert Szydlik – wicestarosta wołomiński, radna Sejmiku Mazowieckiego Katarzyna Lubiak, radny Powiatu Wołomińskiego Piotr Borczyński, młodzież ze szkół Powiatu Wołomińskiego m.in. z I LO PUL w Wołominie z Panem Jackiem Brzuszczyńskim oraz liczne grono mieszkańców i gości. Wydarzenie spotkało się z ciepłym przyjęciem przez młodzież, która mogła wziąć udział m.in. w specjalnie przygotowanej grze terenowej.

Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać muzyki w wykonaniu Michała Steciaka, Macieja Wróblewskiego, Anny Przybysz z zespołem Triodeon, Norberta “Smoła” Smolińskiego z zespołu Contra Mundum, Bartasa Szymoniaka BeatRock. Koncertom towarzyszyły pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawa o tematyce niepodległościowej, stanowiska zręcznościowe oraz liczne konkursy z nagrodami.

Podczas niedzielnej imprezy nasi uczniowie z MKH im. AK ZR wykonali na scenie pięć utworów patriotycznych:

– Zuzanna Jabłecka ucz. kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie – utwór „Ojczyzno ma”.

– Klaudia Pływaczewska, Weronika Więch i Julia Wolska, absolwentki Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Starych Załubicach, a obecnie uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie i LO im. Jose Marti w Warszawie zaśpiewały piosenkę pt. „Za wolność”.

– Weronika Niegowska i Julia Stańczak, uczennice LO im. Rui Barbossa w Warszawie i LO im. C.K. Norwida w Radzyminie – utwór „Dziewczyna z granatem”.

– Lena i Fryderyk Wardakowscy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie – utwór „Kochana Polska”.

– Na zakończenie uczniowie z Gminy Radzymin zaśpiewali wspólnie piosenkę pt. „Niepodległa, niepokorna”.  

Dziękujemy władzom samorządowym Starostwa Powiatowego w Wołominie za zaproszenie i pomoc w zorganizowaniu niedzielnego wyjazdu do Chrzęsnego, a organizatorom – Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK oraz Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP” – gratulujemy perfekcyjnego przygotowania całej imprezy.

Ponadto słowa uznania dla nauczycieli i rodziców, którzy w niedzielę pojechali do Chrzęsnego i przez kilka godzin opiekowali się grupą uczniów. Dziękujemy Paniom: Agnieszce Wardakowskiej, Agnieszce Tymińskiej, Magdalenie Jabłeckiej, Justynie Smoczyńskiej i Agnieszce Kowalik.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia: Aleksandra Bożek, Grzegorz Jeleń