Msza za Żołnierzy Armii Krajowej


W czwartek, 14 lutego – z okazji 77. rocznicy utworzenia Armii Krajowej – w kaplicy przy Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie została odprawiona Msza Święta w intencji  śp. ppor. Ryszarda Zacheji ps. „Sędziwoj” (druga rocznica śmierci) i radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”. Mszę Św. koncelebrowali: ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz Parafii pw. Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, ks. Łukasz Lach z Parafii Świętego Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim i ks. Rafał Paździoch – wicedyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej (dyrektor Ośrodka Caritas w Radzyminie).

Należy dodać, że przed rozpoczęciem Mszy Świętej delegacje uczniów z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej zapaliły znicze na kilkunastu grobach radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej, którzy pochowani są na Cmentarzu Poległych i „starym cmentarzu” w Radzyminie. Zapalono również znicze przy Pamiątkowych Tablicach poświęconych Żołnierzom Niezłomnym.

Wspólnie z Rodzinami Żołnierzy AK, uczniami z MKH im. AK ZR, nauczycielami i rodzicami w modlitwie za Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego uczestniczyli: prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Wiesław Solarz, prezes radzymińskiego Koła AK „Rajski Ptak” Jan Wnuk, wiceprezes Koła AK w Radzyminie Jerzy Berta, członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Hanna Grzegorek i Waldemar Lau – współorganizator Zlotów Motocyklowych „MotoCud”, które odbywają się corocznie  z okazji zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku.

Uroczysty charakter Mszy Świętej podkreślała obecność Pocztu Sztandarowego radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” i Szkoły Podstawowej im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie. Byli również uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie, harcerze ze Szczepu 9 RDH i GZ „Labirynt” oraz przedstawiciele: Grupy Militarnej Air Grom i Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Radzyminie. 

Po zakończeniu nabożeństwa udaliśmy się na Cmentarz Poległych w Radzyminie, gdzie złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze na zbiorowej mogile Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak” i grobie śp. ppor. Ryszarda Zacheji. W tych wyjątkowych miejscach chwilą zadumy i wspólną modlitwą uczciliśmy pamięć Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Opr. W. Kolatorski

Zdjęcia: Grzegorz Jeleń, Cezary Marczuk